Milion oświadczeń woli na 50 rocznicę pierwszej polskiej transplantacji nerki - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Młodzież z kujawsko-pomorskiej kampanii Drugie życie, bierze udział w wyzwaniu polegającym na rozdaniu miliona oświadczeń woli. Akcja ma uczcić 50.rocznicę pierwszego udanego polskiego przeszczepienia (26 stycznia 1966 roku – na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji) i wspomóc osoby, które oczekują na nowy organ. Jest ich w Polsce ponad 1,5 tysiąca. Co trzeci oczekujący na przeszczep umrze przed jego otrzymaniem. Chodzi przede wszystkim o rozmowę, która ma towarzyszyć rozdawaniu oświadczeń woli. 80% Polaków nigdy nie rozmawiało z bliskimi o swojej decyzji odnośnie przekazania organów. Dlatego, choć 55% badanych chce oddać narządy po śmierci, to pobrania te są w Polsce niezwykle rzadkie. W całym kraju pobrano w 2015 roku narządy od 525 osób. Województwo kujawsko-pomorskie ciągle znajduje się na końcu krajowych statystyk pobrań narządów do przeszczepów od zmarłych dawców. Ze średnią pobrań, około 7, na milion mieszkańców, wraz z podkarpackim zamyka to zestawienie. Dla porównania, w zachodniopomorskim, gdzie takich pobrań jest najwięcej, wskaźnik ten jest 4,5 raza większy. Ogólnopolska średnia to 15,4 pobrań. W regionie każdego roku, narządy pobierane są, co najwyżej, od kilkunastu dawców. W ubiegłym roku było ich piętnastu. Młodzież właśnie w tych dniach rozpoczyna swoje nowe wyzwanie – okrągły milion oświadczeń woli powinna rozdać za rok. W kampanii Drugie życie biorą udział 32 szkoły ponadgimnazjalne z województwa.