Maciej Chudaś

Lekarz Kierujący
lek. Maciej Chudaś

Sekretariat
Angelika Jaworska
Marta Milewska
tel./fax 52/ 585 45 70
tel./fax 52/ 585 40 28
e-mail: kmr@jurasza.pl

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Magdalena Michułka-Kuraś

Ambulatorium Pediatryczne
mgr Beata Sobieszczyk

Kontakt do kliniki w dni powszednie po godz. 15.00 oraz w dni wolne i święta pod nr tel. 52/ 585 4222

O Klinice

W skład Kliniki Medycyny Ratunkowej wchodzi:

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy
  • Ambulatorium Pediatryczne
  • Rejestracja Przyjęć Planowych

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Szpitalny Oddział Ratunkowy jest komórką organizacyjną Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy i wchodzi w skład Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz współdziała merytorycznie z katedrą Medycyny Ratunkowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Zadania SOR obejmują podejmowanie i prowadzenie czynności diagnostycznych i leczniczych u pacjentów w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia niezależnie od etiologii, którzy są przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub zgłaszają się do oddziału samodzielnie.

Więcej informacji o tym, kiedy należy zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdziecie Państwo pod tym linkiem:

https://www.gov.pl/web/rpp/kiedy-zglosic-sie-na-szpitalny-oddzial-ratunkowy-sor-a-kiedy-skorzystac-z-nocnej-i-swiatecznej-opieki-zdrowotnej#:~:text=Ka%C5%BCdy%20zg%C5%82aszaj%C4%85cy%20si%C4%99%20na%20SOR%20powinien%20zosta%C4%87%20przyj%C4%99ty.,SOR%2C%20a%20stan%20zdrowia%2C%20kt%C3%B3ry%20weryfikuje%20personel%20medyczny

 

Pacjent trafiający do SOR-u podlega segregacji medycznej (triage). Jest to system według którego pracownicy medyczni na podstawie wywiadu i pomiarów parametrów życiowych określają stopień pilności udzielania pomocy, kwalifikując pacjenta do jednej z pięciu kategorii oznaczonych odpowiednim kolorem.

  1. Kolor czerwony – pomoc natychmiastowa. Pacjent znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.
  2. Kolor pomarańczowy – pomoc bardzo pilna. Pacjent poważnie ranny lub chory, z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia. Czas oczekiwania na badanie do 10 minut.
  3. Kolor żółty – pomoc pilna. Pacjent z poważną dolegliwością, ale w stabilnym stanie. Czas oczekiwania na badanie do 60 minut.
  4. Kolor zielony – pomoc odroczona. Pacjent z dolegliwością, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Czas oczekiwania na badanie do 120 minut.
  5. Kolor niebieski – pomoc odroczona. Pacjent, który nie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia, z dolegliwościami, które mogą być leczone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na badanie do 240 minut.

Wskazany powyżej czas może ulec zmianie, np. ze względu na zmianę sytuacji klinicznej pacjenta czy wzrostu liczby chorych w wyższym priorytecie niesienia pomocy.

Ambulatorium Pediatryczne

  • Przyjmuje pacjentów do 18 roku życia, którzy są przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub zgłaszają się do oddziału samodzielnie.
  • Wejście do Ambulatorium Pediatrycznego znajduje się od ulicy Jurasza.
  • Dzieci ze skierowaniem do okulisty, ortopedy i zgłaszające się bez skierowania z izolowanymi urazami oka lub urazami kostno – stawowymi,  przyjmowane są w obszarze SOR – wejście od strony ul. Marii Skłodowskiej – Curie.

Rejestracja Przyjęć Planowych

Rejestracja Przyjęć Planowych zlokalizowana jest przy wejściu głównym do szpitala, od strony ulicy Jurasza. Rejestracja czynna jest całodobowo.