Zmarł Profesor Józef Kałużny - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. n. med. Józefa Kałużnego, będącego jednym z twórców Akademii Medycznej w Bydgoszczy i jej rektorem w latach 1990-1996. Profesor Józef Kałużny urodził się 17 marca 1940 r. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1979 roku był kierownikiem Kliniki Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. W latach 1990-1995 Rektorem Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w latach 1998-2000. Podczas swojej ponad czterdziestoletniej kariery wykonał dwadzieścia tysięcy operacji okulistycznych i zajmował się wszelkimi działami okulistyki. W 1985 r. jako pierwszy w Polsce wszczepił sztuczne soczewki tylnokomorowe po usunięciu zaćmy, a także jako jeden z pierwszych na świecie zastosował Spektralną Optyczną Tomografię Koherentną w diagnostyce okulistycznej.

Prof. dr hab. Józef Kałużny zmarł 14 stycznia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 20 stycznia 2018 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy, gdzie zostanie odprawiona msza św. żałobna. Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego 58.