Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy będzie realizował wojewódzki program badań profilaktycznych, które mają na celu możliwie wczesne wykrywania tętniaka aorty brzusznej. Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej zostaną objęci mężczyźni palący papierosy w wieku 65 lat (częstość występowania u mężczyzn w tym wieku wynosi około 4 procent). Osoby wybrane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będą zapraszane do udziału w badaniu przesiewowym USG. Jest ono bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje średnicę aorty powyżej 3 cm zostaną skierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej. Współczynnik umieralności u pacjentów z pękniętym tętniakiem aorty brzusznej wynosi aż 65 procent, a około połowa zgonów następuje zanim pacjent dotrze na sale operacyjną. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia jest najwyższe u palaczy po 65. roku życia. Występuje niemal sześć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Skuteczna strategia walki z tą chorobą, to jej wczesne wykrycie w okresie bezobjawowym.