W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 – w klinikach pediatrycznych leczone są dzieci z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki akcji TELEFON DO MAMY, dziecko może mieć stały kontakt z bliskimi. Na terenie naszego szpitala, na każdym oddziale znajdują się kolorowe aparaty telefoniczne. Umieszczone są na wysokości wzroku dziecka, które może samodzielnie włożyć kartę i wybrać numer. Mali pacjenci, żeby porozmawiać z bliskimi, nie muszą opuszczać oddziału. Wystarczy, iż poproszą pielęgniarkę bądź opiekunkę medyczną o kartę telefoniczną. Ogromną zaletą „Telefonu do Mamy” jest to, że rozmowy są bezpłatne. W szpitalu, kiedy dziecko potrzebuje bliskości, ciepłego słowa, lub po prostu bardzo tęskni za domem, może w każdej chwili zadzwonić do swoich najbliższych.

W Szpitalu Jurasza Telefony do Mamy zlokalizowane są w:
• Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej i ogólnej Dzieci i Młodzieży
• Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii
• Klinice Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii

Dyplom Przyjaciela Fundacji
Telefon do mamy_automat

Program Telefon do Mamy realizuje Fundacja Orange. Już od 10 lat dzieci w szpitalach mogą za darmo dzwonić do swoich bliskich, korzystając z kolorowych aparatów telefonicznych zamontowanych przez Orange Polska w ramach programu Telefon do Mamy. Dziś to nie tylko aparat i słuchawka, ale także możliwość twórczej zabawy przy wsparciu Fundacji Orange.

10 lat temu…
Program Telefon do Mamy został zainicjonowany w 2003 roku, kiedy to rodzice nie mogli przez cały czas przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu. Pobyt w nowym miejscu, z dala od domu, rodziny i przyjaciół to dla najmłodszych pacjentów trudne wyzwanie. Orange Polska postanowił zadbać o ich potrzeby – na oddziałach szpitalnych i wielu innych placówkach opiekuńczych w Polsce udostępnił kolorowe aparaty telefoniczne, z których dzieci mogą bezpłatnie korzystać. Telefon do Mamy był jednym z pierwszych programów z zakresu społecznej odpowiedzialności Orange. Dziś obchodzimy jego 10-lecie.

Halo?
O każdej porze dnia i nocy dzieci w szpitalach mogą telefonować do swoich bliskich – Fundacja Orange regularnie wysyła do placówek bezpłatne karty telefoniczne. W ciągu dziesięciu lat przekazano ich aż 1,65 miliona. Z 1000 aparatów skorzystało ponad 3 mln dzieci, a gdyby zliczyć czas wykonanych połączeń to rozmowy przez Telefon do Mamy trwałyby aż 120 lat!

Czy to tylko słuchawka?
Program Fundacji Orange to coś więcej niż tylko możliwość korzystania z bezpłatnych połączeń. W jego realizację zaangażował się personel szpitali, a także wolontariusze z Orange, którzy organizują różne akcje na rzecz dzieci. To oni wyremontowali ponad 180 świetlic w szpitalach w całej Polsce, tworząc kolorowe i dobrze wyposażone Bajkowe Kąciki do nauki i zabawy. Prowadzą w nich zajęcia edukacyjne i czytają dzieciom bajki. Co roku przed świętami wolontariusze wyruszają też na oddziały dziecięce i rozdają tysiące prezentów dla najmłodszych pacjentów. W tym roku ponad 1200 Mikołajów Orange wręczy świąteczne upominki 15 tysiącom dzieci w szpitalach w całej Polsce.

Nowe połączenie
Dziś najmłodsi pacjenci często posiadają własne telefony komórkowe. Ale nadal potrzebują ciekawej oferty aktywności, które oderwą je od szpitalnej nudy. Dlatego Fundacja Orange stworzyła w 30 szpitalach nowoczesne stanowiska multimedialne. Wyposażone w sprzęt komputerowy z ekranem dotykowym, umożliwiają korzystanie z gier edukacyjnych i słuchanie bajek, stymulując wszechstronny rozwój dzieci. Na 10-lecie programu Fundacja zamontowała kolejnych 10 stanowisk. W wielu miejscach są one podłączone do Internetu, aby najmłodsi pacjenci mogli w bezpieczny sposób korzystać z sieci i kontaktować się z rodziną, kolegami poprzez komunikatory online.”10 lat Telefonu do Mamy to wyjątkowy jubileusz. Ten szczególny moment motywuje nas do rozwoju programu, tak aby jak najlepiej służył dzieciom. To jest możliwe tylko we współpracy ze szpitalami i wolontariuszami, którym serdecznie dziękuję za ostatnie 10 lat wspólnego pomagania” – mówi Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Źródło: materiały prasowe Fundacji Orange