Każdy może mieć swój Everest – wyprawa w Himalaje z udziałem naszego lekarza - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

11 listopada 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wielu uroczystości i wydarzeń, jakie będą w tym czasie organizowane znalazł się wyjątkowy projekt – Polskie Himalaje 2018. Składać się będzie z trzech elementów: supermaratonu w stolicy Nepalu Katmandu, trekkingu do bazy pod Everestem oraz narodowej wyprawy na szczyt. Jak podkreślili pierwsi jego zdobywcy zimą Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (17 lutego 1980), w biegu oraz marszu może wziąć udział każdy, kto jest zdrowy i sprawny, i każdy może mieć swój Everest. Kierownikiem jednej z grup podczas trekkingu do bazy pod Everestem jest lekarz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza Pan Adam Czarny. O górach i planowanej wyprawie wspomina tak:  „Swoją górską pasją zaraziłem się od Rodziców, z którymi od najmłodszych lat przemierzałem górskie szlaki. Początkowo mało wymagające, stopniowo stawały się coraz bardziej ambitne. W okresie studiów wraz ze swoim przyjacielem, sukcesywnie przemierzaliśmy szlaki Tatr Wysokich, zarówno polskich, jak i słowackich. Teraz przyszedł czas na te najwyższe…”. Wyprawa rozpoczyna się 12 października i potrwa do 1 listopada.