Dla pacjentów z nowotworem jelita grubego to możliwość skorzystania z najnowocześniejszych technik operacyjnych, oferowanych przez współczesną medycynę. Teraz taką możliwość mają również pacjenci Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej. Od sierpnia 2023 r. powyższe zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szkolenie specjalizacyjne w Strasburgu, umożliwiające wykonywanie zabiegów za pomocą robota ukończyli prof. Maciej Słupski i dr Magdalena Nowikiewicz.
Wykonaliśmy już 15 zabiegów z użyciem robota DaVinci – informuje prof. dr hab. Maciej Słupski, kierownik Kliniki – Do końca roku chcielibyśmy wykonać ich co najmniej 100. Rozpoczęliśmy również zabiegi częściowej resekcji wątroby z bardzo dobrym skutkiem. Pierwszych dwóch chorych już po 48 godzinach mogliśmy wypisać do domu. Poziom świadomości pacjentów i ich wiedzy na temat operacji wykonanej za pomocą robota DaVinci jest w ocenie profesora duży: – Przed każdym zabiegiem rozmawiam z pacjentem wyjaśniając na czym polega zabieg robotyczny. Pacjenci w większości wiedzą o czym mowa, zadają konkretne pytania na które szczegółowo odpowiadam. Pojedyncze osoby uważają, że to robot operuje, ale przecież za tym robotem zawsze stoi człowiek i jego umiejętności. Znakomita większość pacjentów uważa jednak, że jest to znakomite, bardziej użyteczne narzędzie od dotychczas dostępnych i akceptują taki sposób wykonania zabiegu.
Jak podkreśla Profesor Maciej Słupski możliwość wykorzystania technik robotycznych w chirurgii kolorektalnej to ogromny komfort zarówno dla pacjenta jak i lekarzy: – Wizualizacja pola operacyjnego jest szokująco dokładna. Dostępność pola operacyjnego podczas wykonywania manipulacji jest niesamowita. Możliwość operowania anatomicznego, dokładnego, czystego, uzyskanie hemostazy czyli zatamowania krwawienia jest naprawdę rewelacyjne. 10-krotne powiększenie pola operacyjnego obliguje nas do jeszcze większej estetyki chirurgicznej.
Z entuzjazmem podchodzą do możliwości uczestniczenia i przyglądania się zabiegom chirurgii robotycznej zarówno młodzi lekarze jak i studenci. To ważne, aby lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegów było jak najwięcej, stąd kolejny 2-osobowy zespół (lek. Marta Flisińska i dr Stanisław Pierściński) rozpocznie certyfikowane szkolenie w czerwcu. Pacjenci którzy chcieliby uzyskać informacje na temat możliwości wykonania zabiegu za pomocą robota DaVinci mogą skontaktować się z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej po nr tel. 52/ 585 4730 lub mejlowo: klinchir@cm.umk.pl