aaoki

p.o. Kierownik Zakładu
lek. med. Anna Adamczyk

Sekretariat
tel. 52/ 585 48 94
e-mail: kizoppal@cm.umk.pl

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Agnieszka Jagielska

Kontakt do kliniki w dni powszednie po godz. 15.00 oraz w dni wolne i święta pod nr tel. 52/ 585 4000

O Zakładzie

Zakład Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy w swoich strukturach zawiera Oddział Medycyny Paliatywnej i Poradnię Medycyny Paliatywnej.

Oddział Medycyny Paliatywnej

Powstał w 2005 roku. Obecnie dysponuje 18 miejscami. W oddziale przede wszystkim hospitalizowani są chorzy wymagający ustalenia leczenia objawowego (np. bólu i duszności, odleżyn) w przebiegu zaawansowanych chorób nowotworowych i nienowotworowych. Chorzy kierowani są do nas przez lekarzy innych klinik i oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1, ale także przyjmujemy pacjentów z pozostałych szpitali Bydgoszczy i rejonu, a także z opieki domowej. Po ustaleniu leczenia objawowego chorych wypisujemy do domowej opieki paliatywnej, opieki długoterminowej lub do leczenia w Poradni Opieki Paliatywnej. Zakres naszej działalności obejmuje także konsultowanie chorych w oddziałach i klinikach naszego szpitala. Najczęściej zajmujemy się leczeniem bólu, duszności, nieoperacyjnych niedrożności przewodu pokarmowego i odleżyn. Współpracujemy z Zespołem Wentylacji Domowej w ustalaniu wskazań i wdrażaniu wspomagania oddychania respiratorem u chorych ze stwardnieniem bocznym zanikowym oraz innymi chorobami prowadzącymi do przewlekłej niewydolności oddechowej.

Poradnia Medycyny Paliatywnej

W Poradni Medycyny Paliatywnej zajmujemy się przede wszystkim leczeniem bólu związanego z chorobą nowotworową , ale także przewlekłym bóle o innej etiologii, na przykład bólem neuropatycznym.

Nasz Zespół

Zespół lekarski Zakładu Medycyny Paliatywnej składa się z 4 specjalistów chorób wewnętrznych ze specjalizacją szczegółową z medycyny paliatywnej oraz 1 specjalisty neurologa ze specjalizacją szczegółową z medycyny paliatywnej. Wszyscy lekarze maja wieloletnie doświadczenie w pracy w opiece paliatywnej. Zespół pielęgniarski składa się z 9 pielęgniarek, w tym z 5 specjalistek opieki paliatywnej, 1 specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa dla przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Poza tym chorymi zajmuje się magister fizjoterapii i magister psycholog.Oddział Medycyny Paliatywnej stanowi także bazę dydaktyczną dla zajęć praktycznych studentów medycyny, pielęgniarstwa i fizjoterapii Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Collegium Medicum UMK.