Klinika Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy uprzejmie informuje o skróceniu czasu oczekiwania na operację usunięcia zaćmy u zakwalifikowanych pacjentów do maksymalnie 3 tygodni. Zabiegi wykonywane są w trybie jednodniowym. Są całkowicie bezpieczne. W klinice tej operacje zaćmy wykonywane są z zastosowaniem najnowszej generacji aparatu i soczewek amerykańskiej firmy Alcon. Cała procedura wraz z wszczepianą soczewką jest w całości refundowana przez NFZ, co oznacza że pacjent nie musi dopłacać za lepszej jakości soczewkę.
Zgodnie z obowiązującymi na terenie kliniki i szpitala procedurami, u każdego pacjenta przeprowadzony jest telefoniczny wywiad epidemiologiczny w kierunku Covid-19 a przed przyjęciem do szpitala wykonywany jest pomiar temperatury ciała.
Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Częstość jej występowania wzrasta z wiekiem pacjenta. Nieleczona zaćma stanowi obok jaskry i zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem główną przyczynę, odpowiadającą za 51% przypadków, ślepoty na świecie. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny na świecie. W Polsce wykonuje się ponad 300 tysięcy operacji zaćmy rocznie. Obecnie standardem leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja z wszczepieniem sztucznej soczewki. Dzięki ograniczeniu ingerencji chirurgicznej do minimum operacja ta charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań i pozwala na uzyskanie poprawy widzenia zaraz po zabiegu. Pozwala też na skrócenie czasu pobytu w szpitalu do kilku godzin.
W Klinice Chorób Oczu w 2019 roku przeprowadzono łącznie około 2,5 tysiąca tego typu operacji.