Trwa VIII edycja konkursu Popularyzator Nauki - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Ruszyła kolejna edycja najstarszego i najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, społecznicy oraz instytucje, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Konkurs „Popularyzator Nauki 2012”, organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest rozgrywany w dwóch podstawowych kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Uhonorowane będą także dodatkowo najlepsze prezentacje podczas festiwali czy pikników naukowych. Kandydatów do nagrody – za ich zgodą – zgłaszać mogą instytucje i środowiska naukowe, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także redakcja serwisu Nauka w Polsce. Zgłoszenia mogą przesyłać również sami zainteresowani udziałem w konkursie. Termin zgłoszeń upływa 31 października 2012 r. Sylwetki kandydatów będą prezentowane na łamach serwisu. Zgłoszenie powinno zawierać opis dokonań popularyzatorsko-naukowych kandydata i jego krótki życiorys, a w przypadku instytucji – charakter działalności, konkretne przedsięwzięcia i ich efekty. W przypadku kandydatur w kategorii „prezentacja festiwalowa” premiowane będą te, które zostaną dodatkowo udokumentowane filmem z pokazu czy fotografiami. Wyboru laureatów dokona jury, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej oraz przedstawicieli środowiska naukowego. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali na przełomie roku. Przy okazji konkursu „Popularyzator Nauki 2012” redakcja serwisu Nauka w Polsce wyróżni najaktywniejszych rzeczników uczelni i instytucji naukowych, dzięki którym media uzyskują ciekawe informacje o najnowszych wynikach badań naukowych. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski i wielu innych wybitnych popularyzatorów. Czekamy z niecierpliwością na kolejnych pasjonatów, którzy dołączą do ich grona.