26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Pamiętają Państwo rok 1966? Część pewnie tak – obchodziliśmy 1000-lecie Chrztu Polski, wyścig miedzy USA a ZSRR w kosmosie trwał już w najlepsze, a John Lennon powiedział, że Beatlesi są prawdopodobnie popularniejsi niż Jezus. W polskim świecie medycznym inne sprawy robiły jednak furorę – 26 stycznia w warszawskiej I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej zespół kierowany przez profesorów Tadeusza Orłowskiego i Jana Nielubowicza dokonał pierwszej udanej transplantacji nerki w Polsce (był to 621-szy taki zabieg na świecie). Pacjentką była Danusia Milewska – uczennica szkoły pielęgniarskiej, a dawcą nerki zmarła w wyniku ciężkiego wypadku kobieta. Obecnie transplantologia to bardzo ważna i prężnie rozwijająca się gałąź medycyny. Dziś, po 46 latach, w samej Polsce przeszczepia się ok. 1000 nerek rocznie – jest to rutynowa procedura. Ponadto lekarze ratują życie przeszczepiając serca, wątroby, płuca, trzustki, a ostatnio m.in. kończyny i twarz. W ten czwartek – dnia 26 stycznia o 16.00 chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie „Przeszczep nerki od A do Z” które odbędzie się w auli prof. Jana Domaniewskiego w Bibliotece Medycznej na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza. Będą mogli Państwo usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat tego, jak się dziś przeszczepia nerki, jak wygląda dalsze leczenie pacjentów, kto może być dawcą i jakie są normy prawne, które o tym mówią. Wykład wygłosi profesor Zbigniew Włodarczyk – Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu im. dr A. Jurasza. Na koniec pragniemy zaproponować obejrzenie filmu przedstawiającego przeszczep nerki w telegraficznym skrócie. Na spotkanie zapraszają:

* prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk
* Koordynator transplantacyjny mgr Aleksandra Woderska
* Koordynator Projektu IFMSA Poland „Kino chirurgiczne” Paweł Dura

Akcję wspiera Gazeta Pomorska, na łamach której ukażą się wywiady ze studentami i osobami publicznymi dotyczące przeszczepiania narządów oraz oświadczenia woli dawców.