28 lipca – Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV – w Polsce ok. 730 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV, który wywołuje WZW C. Przeważnie są to ludzie w wieku 30-44 lata, czyli najbardziej wydajni i aktywni ekonomicznie. Ponad 90 proc. z nich nie wie o swoim zakażeniu. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać niewykryta, a w tym czasie wirus stopniowo niszczy wątrobę. WZW C często jest wykrywane przypadkowo, po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, jak marskość czy rak wątrobowo-komórkowy. Szacuje się, że w Europie aż 60 proc. przypadków raka wątroby jest wywołanych właśnie infekcją HCV. Wirusem można się zakazić w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych (w tym stomatologicznych), jak i niemedycznych, np.: podczas wizyty u kosmetyczki czy w studiu tatuażu. Brak istnienia szczepionki przeciwko HCV, niski poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat WZW C oraz niewielki odsetek zdiagnozowanych powodują, że każdego roku liczba zakażonych rośnie, a koszty społeczno-ekonomiczne związane z leczeniem późnych następstw choroby rosną w szybkim tempie.

PAP – Nauka w Polsce