9. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

W dniach od 10 do 17 lipca 2016 r. polska reprezentacja pacjentów po transplantacji brała udział w 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w  Helsinki – Vantaa w Finlandii. W zawodach startowało 17 pacjentów po transplantacji narządów, w tym: 11 po  przeszczepieniu nerki i 6 wątroby. Nie mogło zabraknąć również pacjentów Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Jurasza: Andrzeja Marciniaka, Jana Stępniaka i Piotra Chojnackiego. Zawodnicy rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym. Na startach w poszczególnych konkurencjach stanęło 370 uczestników z 23 krajów, w tym 91 kobiet. Wszyscy walczyli bardzo ambitnie o każdą  sekundę, centymetr czy piłkę. Atmosfera w czasie zawodów była bardzo przyjazna, ponieważ przez lata wspólnych startów nawiązują się międzynarodowe przyjaźnie. Kolejny start  naszych zawodników został uwieńczony dużym sukcesem. Reprezentacja Polski zdobyła 51 medali w tym: 17 złotych, 15 srebrnych i 19 brązowych. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii startów został Polak, Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. 5 indywidualnie i 2 w sztafetach w pływaniu z kolegami. W klasyfikacji  startujących krajów zajęliśmy wysokie 6 miejsce. Po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach międzynarodowych, poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali.