Styczniowy numer biuletynu Nasz Szpital

Na naszej stronie internetowej dostępna jest już wersja elektroniczna kolejnego – 41 numeru biuletynu Nasz Szpital. Znajdą w nim Państwo najnowsze informacje z życia Szpitala Jurasza, ciekawe wywiady i bieżące wydarzenia medyczne. Zapraszamy do lektury.

Dzień Transplantacji 2023

26 stycznia obchodzimy ogólnopolski Dzień Transplantacji na pamiątkę pierwszego zakończonego sukcesem przeszczepienia narządu (nerki), które odbyło się w 1966 r. Transplantacja narządów, tkanek i komórek jest najskuteczniejszą, a czasem jedyną metodą leczenia. Transplantologia kliniczna to dziedzina medycyny oparta na współpracy interdyscyplinarnych zespołów medycznych, ale również wymagająca społecznego zaangażowania. W Polskich ośrodkach transplantacyjnych rocznie wykonywanych jest ok.

Czy to przełom w leczeniu ciężkiej postaci COVID-19?

16 stycznia w Journal of American College of Cardiology opublikowano wyniki badania IMPACT SIRIO-5. To randomizowane badanie kliniczne przeprowadzone pod kierunkiem prof. Jacka Kubicy i prof. Eliano Navarese testowało hipotezę, że inhibitory PCSK9 (proprotein convertase subtilisin/kexin 9) – leki stosowane w leczeniu zaburzeń lipidowych, są także skuteczne w leczeniu pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19.

Certyfikaty ISO z pięciu norm

Przeprowadzony w naszym szpitalu w grudniu 2022 r. audyt recertyfikujący w zakresie  czterech norm ( ISO 9001 – zarządzanie jakością, ISO 14001 – zarządzanie środowiskowe, ISO 27001 – zarządzanie bezpieczeństwem informacji, ISO 45001 – zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy) oraz audyt certyfikujący nowej normy ISO 22301 – zarządzanie ciągłością działania, zakończył się uzyskaniem przez nasz szpital pięciu Certyfikatów ISO.

Badanie kliniczne na temat rozwoju alergii na orzeszki ziemne, orzechy drzew i sezam

Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii zaprasza do udziału w badaniu klinicznym dotyczącym rozwoju alergii na orzeszki ziemne, orzechy drzew i sezam u dzieci obarczonych zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii na te pokarmy. Do udziału w badaniu zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 36 miesięcy z atopowym zapaleniem skóry o postaci umiarkowanej lub ciężkiej i / lub zdiagnozowaną alergią na jajo kurze z aktualnym skierowaniem do Kliniki Pediatrii,

Zakład Patomorfologii Klinicznej z akredytacją ministra zdrowia

Centrum Monitorowania Jakości w ochronie zdrowia poinformowało o przyznaniu nowych akredytacji ministra zdrowia placówkom medycznym. Łącznie przyznano 19 certyfikatów. Miło nam poinformować ze wśród wyróżnionych jednostek Certyfikat Akredytacyjny otrzymał Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w zakresie działalności Zakładu Patomorfologii Klinicznej. Audyt akredytacyjny odbył się w dniach 27-28 października 2022 r. 

Nominacja profesorska dla prof. Macieja Słupskiego

Miło nam poinformować, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 listopada 2022 roku dr hab. n. med. Maciej Słupski, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej otrzymał tytuł profesora nauk medycznych w dyscyplinie nauki medyczne. Gratulujemy.

Profesor Arkadiusz Jawień otrzymał tytuł doktora honoris causa

14 grudnia 2022 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Profesor Arkadiusz Jawień, Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii naszego szpitala, odebrał tytuł doktora honoris causa. Jest to najwyższa godność nadawana przez Senat Uczelni. Przyjęcie w poczet doktorów honoris causa jest zawsze wyrazem szacunku i uznania środowiska akademickiego dla dorobku i osiągnięć osoby uhonorowanej oraz stanowi wyjątkową formę uznania za zaangażowanie w budowanie więzi miedzy uczelniami.

Zostań Dawcą Szpiku!

W dniach 5-11 grudnia br. przyłączamy się do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W naszym szpitalu akcja prowadzona jest w budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych, a dodatkowo 9 grudnia w budynku G (Klinika Psychiatrii). Studenci CM UMK w ramach projektu HELPERS’ GENERATION, pod opieką Fundacji DKMS, przeprowadzą zainteresowanych przez proces rejestracji do bazy dawców. Fundacja, która współorganizuje wydarzenie,

Profesorowie Sylwia Kołtan i Jan Styczyński w Krajowej Radzie Transplantacyjnej

Miło nam poinformować, że 3 listopada 2022 r. minister zdrowia powołał Prof. dr. hab. n. med. Jana Styczyńskiego, Kierownika Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii oraz dr hab. n. med. Sylwię Kołtan, prof. UMK, lekarza ww Kliniki do Krajowej Rady Transplantacyjnej na kadencję 2022-2026. Krajowa Rada Transplantacyjna doradza ministrowi zdrowia i opiniuje dokumenty związane z procedurami transplantacyjnymi m.in.