Szukaj

Zaproszenie na konferencję

5 czerwca 2021 r., rozpocznie się  5. edycja International Medical Interdisciplinary Conference iMEDIC 2021. To naukowy kongres medyczny o charakterze interdyscyplinarnym, organizowany przez studentów i doktorantów Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Kongres jest organizowany przez Samorząd Doktorantów Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu oraz Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii CM UMK. Tradycyjnie, w tegorocznej edycji kongres będzie składał się z trzech głównych bloków tematycznych,

Kolejne kliniki naszego szpitala zostaną wyremontowane

Ruszyły prace remontowe projektu pn. „Poprawa dostępności i jakości usług w zakresie leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych poprzez remont i doposażenie Klinik i Zakładów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działania 9.2 Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych. 10 marca 2021 r.

Informacja o badaniu opinii pacjentów

Uprzejmie informujemy, że Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza rozpoczął prowadzenie badania ankietowego on-line, sondującego opinie i oczekiwania pacjentów lub opiekunów pacjentów, związane z hospitalizacją w naszym szpitalu. Udział w badaniu jest dobrowolny i anonimowy. Kwestionariusz ankiety otrzymuje każdy pacjent lub opiekun pacjenta w chwili założenia historii choroby. Link do ankiety przesyłany jest automatycznie za pomocą SMS na wskazany numer telefonu.

Koncert dla pracowników i pacjentów naszego szpitala

Bursa nr 1 w Bydgoszczy w ramach projektu „Pokoloruj ze mną świat” zaprasza na mini koncert naszego wychowanka Kamila Buda wspólnie z zespołem „Piwniczanie” z Osieka pod kierunkiem Pani Danuty Błażejczak, adresowany do Medyków, Personelu Medycznego i Pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenie tego niezwykle pięknego filmu:

 

Nowoczesny sprzęt medyczny w Klinice Chorób Oczu

Klinika chorób Oczu wzbogaciła się o dwa nowe zaawansowane technologicznie urządzenia od firmy Quantel Medical Polska. Nasi pacjenci mają możliwość korzystania z kompleksowych badań USG za pomocą aparatu ABSolu, wyróżniającego się innowacyjną 5-cio pierścieniową sondą, która gwarantuje najwyższą jakość badań. Ponadto wśród zakupionych sprzętów znalazł się również podprogowy laser siatkówkowy EasyRet, który pomoże naszym pacjentom cierpiącym na schorzenia siatkówki.

Pierwsze ECMO transportowe w regionie

Sukcesem zakończyło się pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim wszczepienie  najnowocześniejszego  aparatu do pozaustrojowej terapii ECMO typu CardioHelp. Zabieg przeprowadzono w I Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii  z Pododdziałem Kardioanestezjologii Szpitala Jurasza. Zespół kierowany przez dr. n. med. Przemysława Jasiewicza złożony z anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych oraz przy współudziale perfuzjonisty i kardiochirurga z Kliniki Kardiochirurgii wszczepił urządzenie pacjentowi z niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19 oczekującemu na przeszczep płuc.

11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek

W Polsce na choroby nerek cierpi około 4 miliony osób. Ile dokładnie – nie wiadomo, ponieważ nie przeprowadza się badań pozwalających na wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych narządów. Tegoroczny Światowy Dzień Nerek obchodzony jest pod hasłem: „Dobrego życia z chorobą nerek”. Zdiagnozowanie choroby nerek może być ogromnym wyzwaniem, zarówno dla pacjenta, jak i otaczających go osób.

Solidarni dla Transplantacji

Miło nam poinformować, że zespół pod redakcją prof. dr hab. n.med. Zbigniewa Włodarczyka, kierownika Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej oraz dr n. med. Aleksandry Woderskiej-Jasińskiej, regionalnego koordynatora pobierania i przeszczepiania narządów opublikował „Kompendium  dla chorych i ich rodzin oraz personelu medycznego„.  Publikacja powstała na potrzeby kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia Solidarni dla Transplantacji, realizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Podczas pandemii COVID-19 z dnia na dzień zostały zawieszone nasze codzienne aktywności, każdego dnia konfrontujemy się z lękiem, niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Według badań aż u 1/3 osób pozostających w izolacji istotnie pogarszało się samopoczucie. Różne, utrzymujące się przez dłuższy czas stresory mogą doprowadzić do depresji. Chór Medici Cantares, chce zwrócić uwagę na osoby wokół nas,