Bydgoszcz i Jurasz kochają recykling - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

14 lutego w Walentynki, po raz drugi zapraszamy wszystkich bydgoszczan do udziału w akcji „Kocham recykling”, której głównym partnerem jest Europejska Platforma Recyklingu. Do akcji włączyło się już ponad 70 miast w całej Polsce. W ramach akcji mieszkańcy będą zamieniać stare i zużyte baterie na lizaki-czerwone serca. Szpital Jurasza tradycyjnie przyłącza się do akcji – 14 lutego w godz. od 8.00 do 15.00 można przynieść zużyte baterie do Działu Organizacji i Nadzoru. Zebrane w zamian lizaki przekażemy dzieciom na oddziałach pediatrycznych naszego szpitala. W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii – czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3500 ton)! Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu).