24 mln na pionierskie badania raka nerki. - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

Katedra Urologii i Andrologii CM UMK wraz z Katedrą Onkologii i Radioterapii GUMed otrzymały z Agencji Badań Medycznych finansowanie dla pionierskiego badania RAPSTAR w wysokości 24mln złotych. Celem projektu jest bezpośrednie porównanie skuteczności radioterapii stereotaktycznej i chirurgii robotycznej u pacjentów z operacyjnym rakiem nerki – nowotworem, na który zapadalność wciąż wzrasta z uwagi na coraz większy dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej. To pierwsze na świecie prospektywne badanie w tej grupie chorych, mające na celu odpowiedź na kluczowe pytanie: która z metod skuteczniej leczy nowotwór, chroniąc jednocześnie funkcję nerek i zapewniając pacjentom wysoką jakość życia?

Obecnie złotym standardem leczenia pozostaje chirurgiczne usunięcie guza nerki w marginesie zdrowego miąższu, a w związku z upowszechnianiem się w krajach rozwiniętych małoinwazyjnych metod leczenia, zabiegi te wykonuje się metodą laparoskopową, a w najlepszych ośrodkach w asyście robota chirurgicznego. Dotychczas skuteczność radioterapii stereotaktycznej wykazano jedynie u pacjentów nieoperacyjnych, jednak rewelacyjne wyniki badań II fazy zachęciły nas do zaprojektowania badania III fazy mającego na celu porównanie chirurgii robotycznej oraz radioterapii stereotaktycznej w leczeniu zlokalizowanego raka nerki.

Po stronie konsorcjanta w badanie zaangażowane są dwa bydgoskie ośrodki – Szpital Uniwersytecki nr 1 im A. Jurasza oraz Centrum Onkologii im F. Łukaszczyka. Projekt RAPSTAR jest pierwszym tego rodzaju badaniem na świecie, mającym na celu zmianę praktyki leczenia i w przypadku potwierdzenia porównywalnych wyników leczenia, umożliwienie chorym wyboru metody leczenia – chirurgii lub radioterapii.

Głównym badaczem projektu RAPSTAR jest dr n. med. Bartłomiej Tomasik z Katedry Onkologii i Radioterapii GUMed. Badaniem będzie zarządzała pod względem merytorycznym, finansowym oraz logistycznym siedmioosobowa Rada Konsorcjum. Członkowie Rady Konsorcjum są jednocześnie inicjatorami i pomysłodawcami badania, zaangażowanymi w jego konceptualizację i przygotowanie wniosku o finansowanie.
Członkowie Rady Konsorcjum z ramienia CM UKM: prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, dr hab. Jan Adamowicz, prof. UMK, dr hab. Krzysztof Koper, prof. UMK, dr n. med. Michał Czarnogórski. Członkowie Rady Konsorcjum z ramienia GUMed: prof. dr hab. n. med. Rafał Dziadziuszko, dr n. med. Krzysztof Konopa dr n. med. Bartłomiej Tomasik.