I Bydgoskie Warsztaty Robotyczne

W dniach 16-17 października 2024 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy odbyły się I Bydgoskie Warsztaty Robotyczne, dotyczące chirurgii dna miednicy z wiodącym tematem cystektomii radykalnej z najpopularniejszymi odprowadzeniami moczu. Dodatkowo w ramach warsztatów zaprezentowana została technika prostatektomii radykalnej oraz naprawy uchyłka pęcherza moczowego. Operacje na żywo zostały przeprowadzone z użyciem dwóch konsoli. Zabiegi przeprowadzali prof. Tomasz Drewa, prof. Jan Adamowicz oraz zaproszony specjalnie na bydgoskie warsztaty wybitny specjalista z zakresu chirurgii robotycznej, prof. Christian Schwentner ze Szpitala Diakonisek w Stuttgarcie, Uniwersytetu w Tybindze. Jak podkreśla prof. Tomasz Drewa, tego typu szkolenia są bardzo potrzebne, potrzebne są centra i szpitale, które operują robotycznie. – Przede wszystkim potrzebna jest refundacja tego typu zabiegów, ponieważ to doskonale przekłada się na możliwość szkolenia. Jeżeli jest refundacja to wiadomo, że te zabiegi można wykonywać. Niestety zabiegi wykonywane podczas naszych warsztatów nie są refundowane, w związku z czym wykonuje się ich w Polsce bardzo mało. Możliwość uczestniczenia na żywo w takim zabiegu jest więc dla lekarzy niezwykle cenna. Prof. Christian Schwentner podkreślał zalety chirurgii robotycznej – Skrócenie czasu i precyzja, ale też przede wszystkim komfortowa pozycja chirurga przy pracy. To powoduje, że się tak nie męczymy. A to są bardzo długie zabiegi. Niektóre trwają po kilka godzin. Generalnie są to długie operacje i komfort podczas pracy jest ważny.
W warsztatach wzięło w nich udział ponad 20 najwybitniejszych lekarzy specjalistów urologów z całej Polski, którzy na co dzień wykonują zabiegi techniką robotową. Z sali wykładowej śledzili na żywo przebieg operacji z wykorzystaniem robotów chirurgicznych oraz mieli możliwość na bieżąco zadawania pytań operatorom.

Onkologia – Wspólna Sprawa

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza na kolejną debatę z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa” pt. „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu nowotworów prostaty w Polsce. Aktualne zalecenia.” Zamieszamy również komunikat podsumowujący debatę.

Komunikat po debacie

Święto Uczelni

19 lutego, z okazji urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia odbyła się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Podczas uroczystości  doktorat honoris causa przyznano prof. Jerzemu Gajewskiemu. Promotorem doktoratu był prof. Tomasz Drewa.

Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota Da Vinci

8 marca 2023 r., w Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej przeprowadzono po raz pierwszy zabiegi radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem robota Da Vinci. Robot chirurgiczny Da Vinci umożliwia poprawienie komfortu pracy operatora, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zmęczenie po zabiegu i wyższą powtarzalność wyników operacji. Wizualizacja pola operacyjnego jest uzyskiwana przy pomocy dwukanałowej kamery generującej przestrzenny, 10 krotnie powiększony obraz wysokiej rozdzielczości. Sterowanie narzędziami odbywa się przy zastosowaniu ergonomicznej konsoli, której zadaniem jest odwzorowanie ruchów chirurga przez wieloprzegubowe ramiona robota.

https://bydgoszcz.tvp.pl/68408671/da-vinci-szpital-uniwersytecki-im-jurasza

https://bydgoszcz.tvp.pl/1868565/rozmowa-dnia

https://expressbydgoski.pl/pierwsze-operacje-z-uzyciem-robota-da-vinci-juz-w-bydgoskim-szpitalu-jurasza-zdjecia/ar/c1-17356421

https://www.radiopik.pl/2,107921,w-szpitalu-jurasza-przeprowadzono-pierwsze-opera

Sala operacyjna podczas operacji z wykorzystaniem systemu CarnaLife Holo

Neuromodulacja krzyżowa z wykorzystaniem systemu CarnaLife Holo

28 grudnia 2021 r., w Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce zabieg neuromodulacji krzyżowej z wykorzystaniem systemu medycznego firmy MedApp S.A do holograficznego obrazowania danych pacjenta CarnaLife Holo. Procedura polega na wszczepieniu elektrody do przestrzeni S3 w kości krzyżowej i identyfikacji odpowiednich nerwów krzyżowych na podstawie wywołania odruchów nerwowych. Lokalizacja elektrody kontrolowana jest przy pomocy zdjęć rentgenowskich. Wykorzystanie holograficznych rekonstrukcji obrazowych danych medycznych umożliwia precyzyjne umieszczenie elektrody na przebiegu nerwów krzyżowych. Systemu CarnaLife Holo użyto w procesie planowania zabiegu, określając na trójwymiarowym modelu miejsca oraz kąty wkłucia. Następnie, podczas samego zabiegu wykorzystano mieszaną rzeczywistość, aby model holograficzny nanieść na pacjenta. Dzięki CarnaLife Holo istnieje możliwość zwiększenia precyzji wkłucia oraz zmniejszenia liczby wykonanych zdjęć rentgenowskich, co redukuje niekorzystny wpływ promieniowania jonizującego na zdrowie pacjenta. To wszystko skutkuje również krótszym czasem zabiegu.

TD-PTU-1

„Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka” – Jak współcześnie leczyć pacjentów chorych na nowotwory układu moczowo-płciowego.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu profesora Tomasza Drewy podczas 51. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 51 Kongresu PTU zdjęcie grupowe

Profesor Tomasz Drewa Prezesem-Elektem Polskiego Towarzystwa Urologicznego

23 października 2021 r. Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 51 Kongresu PTU powierzyło profesorowi Tomaszowi Drewie pełnienie zaszczytnej funkcji Prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego w kadencji 2022-2026. Zgodnie z statutem PTU do czasu objęcia funkcji Pan profesor pełni zadania Prezesa-Elekta PTU, nadal pozostając Vice Prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, a także Przewodniczącym Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz ex-officio członkiem Zarządu PTU, jako redaktor naczelny „Central European Journal of Urology”, pisma naukowego wydawanego przez Polskie Towarzystwo Urologiczne. Serdecznie gratulujemy.

1

Nowy zabieg w Klinice Urologii – stenty moczowodowe

W Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej kierowanej przez Prof. Tomasza Drewę rozszerzono działalność w ramach urologii endoskopowej o wszczepianie stałych stentów moczowodowych. Przeprowadzono dwa pierwsze zabiegi implantacji stentów moczowodowych firmy Allium. Stenty moczowodowe mają unikalną budowę, która umożliwia na skuteczniejsze leczenie chorych ze zwężeniami moczowodów. Dotychczas chorzy ze zwężeniami moczowodów byli zdani na częste i regularne wymiany cewników drenujących. Stenty firmy Allium pozwalają rozprężyć miejsce zwężenia na okres do trzech lat i powodują dużo mniejszy dyskomfort w porównaniu do dotychczas stosowanych cewników DJ. Zabiegi w dniach 04.05.2020 oraz 12.05.2020 przeprowadził dr Filip Kowalski z asystą dr Cezarego Kobajły z pomocą zespołu Kliniki Anestezjologii, Radiologii i pielęgniarek Endoskopowych Kliniki Urologii: Joanny Grzeszczyk, Przemysława Kubika, Jarosława Korzybskiego, Ewy Laseckiej, Anny Łaz, Beaty Strzyżewskiej, Grażyny Sułek, Elżbiety Szałkowskiej, Grzegorza Ulenberga i Olgi Żarlińskiej. Doktor Filip Kowalski zdobywał doświadczenie w implantacji stentów w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego Charite w Berlinie pod czujnym okiem dr. med. Jorga Neymeyera. Doświadczenie zdobyte za granicą będzie służyć naszym pacjentom, polepszy ich komfort życia i zminimalizuje częstość koniecznych hospitalizacji.

Profesor Tomasz Drewa w Kapitule Nagrody Zaufania Złoty Otis

Miło nam poinformować, że Pan prof. dr hab med. Tomasz Drewa został wybrany do Kapituły Nagrody Zaufania Polskiej Ochrony Zdrowia ZŁOTY OTIS”.  Nagroda Zaufania”Złoty OTIS” to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez konsumentów firmom farmaceutycznym za ich produkty.

Nowi specjaliści w Klinice Urologii

W dniu 29 czerwca 2019 czterech rezydentów Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Jan Adamowicz, Filip Kowalski, Adam Ostrowski oraz Jacek Wilamowski zdało państwowy egzamin specjalizacyjny w dziedzinie urologii uzyskując tytuł specjalisty urologa oraz  zawodowo – naukowy tytuł Fellow of the European Board of Urology (FEBU), który jest odpowiednikiem specjalizacji europejskiej w urologii. Polski egzamin specjalizacyjny jest jednocześnie europejskim egzaminem specjalizacyjnym od ponad 20 lat, dzięki czemu rezydenci w Polsce otrzymują oba tytuły jednocześnie. Egzamin specjalizacyjny w dziedzinie urologii w Polsce jest całkowicie finansowany przez Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Na zdjęciu od lewej stoją: dr n. med. Jan Adamowicz, FEBU, lek. Mateusz Kadłubowski, FEBU (Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej w Toruniu), lek. Filip Kowalski, FEBU, lek. Andrzej Baranowski, FEBU (Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej w Toruniu), lek. Adam Ostrowski, FEBU, Prof. Tomasz Drewa, FEBU, lek. Jacek Wilamowski, FEBU.     

Trenażer Laparoskopowy na bloku operacyjnym

Dzięki staraniom firmy Olympus oraz Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej na bloku operacyjnym został na stałe zainstalowany trenażer do zabiegów laparoskopowych dla studentów. Trenażer dostępny jest dla wszystkich studentów, choć w szczególności dedykowany jest studentom odbywającym zajęcia w ramach bloku „urologia”. Dzięki temu urządzeniu studenci w przerwach miedzy operacjami mogą wolny czas poświęcić na naukę technik małoinwazyjnych w chirurgii.

Zespół Kliniki-Op-Lap

Pierwsza taka operacja w Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej

6 marca 2019 wykonano w Klinice pierwszą operację laparoskopowej limfadenektomii zaotrzewnowej (wycięcia zaotrzewnowych węzłów chłonnych) u chorego z rakiem jądra. Wycięcie przerzutowych węzłów chłonnych z przestrzeni zaotrzewnowej jest rozległą i trudną operacją, wykonywaną głownie sposobem klasycznym tj. otwartym. Wymaga wówczas zastosowania dużego cięcia od mostka do spojenia łonowego i odsunięcia krezki jelita, tak by dotrzeć do przestrzeni zaotrzewnowej. Dostęp laparoskopowy minimalizuje uraz powłok. Wymagane jest jedynie cięcie dla dwóch trokarów o średnicy 11 milimetrów każdy i trzech trokarów 5 milimetrowych. Zminimalizowanie urazu zwiększa szansę na bardzo szybką rekonwalescencję chorego. Pacjent został rzeczywiście wypisany ze szpitala następnego dnia tj. 7 marca, mimo, iż pochodził z oddalonego od Bydgoszczy miasta. Nowoczesna chirurgia laparoskopowa pozwala nie tylko osiągnąć zamierzone efekty onkologiczne i szybką rekonwalescencję, ale ma też istotne znaczenie dla oszczędzania sił organizmu w walce z chorobą nowotworową wspomagając odporność organizmu. Dzięki wykorzystaniu chirurgii laparoskopowej pacjent stracił jedynie 10 ml krwi podczas całej operacji, która trwała ponad 3 godziny. Nie wymagał na oddziale przetaczania płynów oraz mógł rozpocząć żywienie doustne od razu po operacji. Operację przeprowadził zespół w składzie prof. Tomasz Drewa, dr Michał Bryczkowski, lek Jacek Wilamowski. Chorego znieczulał lek. Marcin Schiller. Urologom asystowały pielęgniarki Ewa Deptuła i Małgorzata Durajewska.

08.03.2018

Profesor Tomasz Drewa w zaszczytnym gronie Kaphornowców

W dniu 1 marca 2019 Prof. Tomasz Drewa został przyjęty do grona Bractwa Kaphornowców. Uroczystość odbyła się w Hotelu Mercury w Gdańsku. Prof. Drewa opłynął przylądek Horn 8 marca 2018 roku na niemieckim jachcie Sarah W. Vorwerk, kapitan Henk Boersma. BRACTWO KAPHORNOWCÓW powstało w 1974 roku jako bractwo ludzi, którzy dokonali największego wyczynu, dokonali wszystkiego, co można osiągnąć w żeglarstwie morskim. W założycielskim posiedzeniu brało udział 25 uczestników rejsów wokół Hornu. Polskie BRACTWO KAPHORNOWCÓW skupia dziś zatem kilkuset braci. Stanowi ciało o najwyższym autorytecie żeglarskim, trwa nadal i nieustannie – jak sam Cape Horn, jako ważne ogniwo naszych tradycji na morzach i oceanach, świadczy zarazem o sile polskiego żeglarstwa. Jego głównym zadaniem jest – jak zapisano w statucie: „…czujnie strzec honoru polskiego żeglarza, wiernie strzec sławy biało-czerwonej bandery, służyć pomocą, radą i doświadczeniem wszystkim żeglarzom, którzy jej kiedykolwiek i gdziekolwiek będą potrzebowali.” Siedzibą Bractwa Kaphornowców jest „Dar Pomorza” – pierwszy polski skrzydlaty statek, który opłynął Przylądek Nieprzejednany.

2

Otwarcie studenckiej pracowni ultrasonograficznej

15 stycznia 2019 r. na terenie Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej otwarta została jedna z najnowocześniejszych Pracowni Edukacji Ultrasonograficznej w Polsce. Dzięki firmie Samsung, która wsparła inicjatywę studencką, powstała pierwsza w Polsce pracownia hybrydowa łącząca salę seminaryjną, centrum edukacji ultrasonograficznej, siedzibę Bydgoskiej Sekcji SSML PTU oraz SKN Ultrasonografii. Otwarcie rozpoczął prof. dr hab. Tomasz Drewa, który przywitał gości, opowiedział o projekcie i o roli jaką pełni ultrasonografia w pracy każdego lekarza. Dr Janusz Tyloch, opiekun SKN Ultrasonografii podkreślił rolę studentów w projekcie słowami – „nie byłoby tego święta […] gdyby nie duży zapał studentów, którzy zgłosili się do mnie jakieś 3 lata temu i chcieli pogłębiać wiedzę z ultrasonografii”. Swoje wsparcie dla projektu okazała również Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska. W spotkaniu uczestniczyła także obecna Prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii dr Małgorzata Serafin-Król oraz pomysłodawca i pionier studenckiego modelu kształcenia w dziedzinie ultrasonografii prof. Wojciech Kosiak. Otwarcie odbyło się przy współudziale Prorektora ds. Badań Naukowych prof. dr. hab. Jacka Kubicy oraz Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego dr. n. o zdr. inż. Jacka Krysia. Następnie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji Marcina Ciesielskiego, przedstawiciela firmy Samsung, który zaznajomił zgromadzonych z możliwościami sprzętu podkreślając jakość oraz funkcjonalność dostarczonych aparatów USG. Na koniec Wiktor Bursiewicz zaprezentował słuchaczom historię bydgoskiego Koła Ultrasonografii oraz dotychczasowe osiągnięcia studentów.

Zapraszamy do lektury dwóch publikacji

Pierwsza z proponowanych książek to nowoczesny podręcznik wydany pod redakcją naukową prof. Tomasza Drewy FEBU i dr. Kajetana Juszczaka FEBU. Powstał z myślą o studentach medycyny, stażystach i adeptach sztuki urologicznej, którzy chcą w sposób kompleksowy poszerzyć swoją wiedzę. Zawiera najważniejsze wiadomości, istotną wiedzą, definicje, schematy oraz wyjątkowy materiał ilustracyjny w tym zdjęcia i grafiki. Druga proponowana pozycja to opracowanie anglojezyczne Textbook of Urology pod redakcją naukową Petera Nyirady MD, PhD, DSc, FEBU, profesora Uniwersytetu w Szeged. Zawiera szereg artykułów naukowych dotyczących urologii. Zapraszamy do lektury.

Honorary HUA

Profesor Tomasz Drewa w Węgierskim Towarzystwie Urologicznym

W dniu 18.10.2018 r., podczas trwania 23 Kongresu Węgierskiego Towarzystwa Urologicznego Profesor Tomasz Drewa otrzymał tytuł członka honorowego tego Stowarzyszenia na wniosek Prof. Petera Nyirady, kierownika Kliniki Urologii Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie.

3

Operacja z użyciem modelu 3D

W dniu 10.09.2018 przeprowadzono w Klinice Urologii usunięcie guza nerki z wykorzystaniem nawigacji śródoperacyjnie w oparciu o model 3D chorego narządu. Jest to przełomowa technologia rozwijana dzięki współpracy z Zakładem Inżynierii Biomedycznej UTP kierowanym przez pana prof. Tomasza Topolińskiego. Częściowa resekcja nerki wraz z guzem nowotoworowym wymaga precyzyjnego rozpoznania anatomii, tak aby nie uszkodzić zdrowych struktur narządu. Model 3D uzyskany na bazie obrazu tomografii komputerowej przestawia przestrzenne ułożenie naczyń krwionośnych, konfigurację układu kielichowo- miedniczkowego i głębokość naciekania guza.  Możliwość śródoperacyjnej analizy tych parametrów przez urologa ułatwia skuteczne przeprowadzenie operacji i zmniejsza ryzyko powikłań. Metody komputerowej nawigacji śródoperacyjnej będą nadal rozwijana przy współpracy z UTP w naszej Klinice. Zabieg został przeprowadzony techniką laparoskopową przez pana prof. Tomasz Drewę. Model 3D wykonał pod kierunkiem pana prof. Tomasza Topolińskiego student Maciej Gniadek.

logo

Prof. Tomasz Drewa we władzach Polskiego Towarzystwa Urologicznego

48. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Katowicach, zakończyliśmy Walnym Zgromadzeniem Członków Polskiego Towarzystwa Urologicznego, którzy uchwalili Zarząd Główny PTU na kolejną kadencję. Dotychczasowy Zarząd jednogłośnie został wybrany na drugą kadencje. Prof. Tomasz Drewa pełni funkcję Vice Prezesa Zarządu Głównego PTU oraz Przewodniczącego Komitetu Naukowego PTU.

Profesor Tomasz Drewa dumny z pracy swojego zespołu endoskopowego, dr med. Jaunusz Tyloch w środku i dr Cezary Kobajło. W tle jedna z najnowocześniej wyposażonych pracowni urologii endoskopowej w regionie.

Oczekiwany postęp w leczeniu kamicy nerkowej –  Dziękujemy naszym urologom

W październiku 2017 roku wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów z wspólnej inicjatywy prof. Zbigniewa Włodarczyka (Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej) i prof.  Tomasza Drewy przeprowadzono zabieg usunięcia kamieni nerkowych z nerki przeszczepionej. Jest to rzadko wykonywana procedura zarezerwowana jedynie dla dysponujących dużym doświadczeniem centrów urologicznych. Od teraz cierpiący na kamice nerkową pacjenci po przeszczepie nerki mogą odbyć skutecznie leczenie w Bydgoszczy. Zabieg wykonał dr Cezary Kobajło pod bacznym nadzorem swojego mentora dr Janusza Tylocha, który już w latach 80, jako pierwszy w regionie, wprowadził nowoczesne endoskopowe sposoby leczenia kamicy nerkowej. Szkoła endoskopii i ultrasonografii urologicznej zapoczątkowana przez dr Janusza Tylocha wytycza do teraz standardy leczenia i diagnozowania chorób układu moczowego. Cieszymy się, że pacjenci mogą korzystać z bogatego doświadczenia klinicznego Doktora.

Profesor Tomasz Drewa wraz z doktorem Michałem Bryczkowskim po zakończonej sukcesem operacji.

Nowa operacja w Klinice Urologii

W dniu 30 października w naszej Klinice Prof. Tomasz Drewa wraz  Dr. Michałem Bryczkowskim przeprowadzili  pierwszą w Bydgoszczy i w regionie  laparoskopową adenomektomię (usunięcie przerośniętego obszaru prostaty-gruczolaka). Dołączyliśmy do elity klinik w Europie, w których wykonuje się ten rodzaj zabiegu. Krótki okres hospitalizacji i rekonwalescencji oraz niewielkie dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym pozwalają pacjentom szybko zapomnieć o leczeniu i powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Konsekwentnie realizowaną wizją Prof. Drewy jest uczynienie z Kliniki Urologii Szpitala Jurasza nowoczesnego ośrodka urologicznego tak aby nasi pacjenci bez opóźnień mogli korzystać z najnowszych osiągnięć urotechnologii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Profesor Tomasz Drewa w trakcie wykładu

Inspirujący wykład prof. Drewy w Pilźnie

W dniu 19 października prof. Tomasz Drewa w ramach konferencji CEM (Central Europen Meeting) Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Pilznie przeprowadził inspirujący wykład zatytułowany ‘Role of scientific journals  journals in education and research in 21st century” – “Rola urologicznych czasopism naukowych w nauce i badaniach w 21 wieku”.

Prof. Drewa łączy w swojej pracy działalność naukową z bogatym doświadczeniem z zakresu chirurgii laparoskopowej i robotycznej, której w Polsce jest pionierem. Na konferencji prof. Drewa udzielał błyskotliwych rad i wskazywał kierunki dalszego rozwoju Urologii w Europie i na świecie.

7

Przełomowa operacja

W dniu w 12.06.2017 w ramach corocznego Kongresu Naukowego PTU Prof. Drewa wykonał pierwsze w Polsce transmitowane na żywo usunięcie pęcherza moczowego z powodu raka przy użyciu systemu Da-Vinci. Serdecznie gratulujemy historycznego sukcesu!!!

Resized_20170804_093311

Druk Nerek 3D

Od lipca 2017 przy współpracy z UTP uruchomiliśmy pilotażowy program trójwymiarowego druku nerek z guzem nowotworowym. Trójwymiarowy model chorej nerki ułatwi pacjentowi pełne zrozumienie sposobu leczenia, który polega na usunięciu guza z zachowaniem zdrowego miąższu nerki tzw. częściowa nefrektomia.