Kierownik Poradni
prof. dr hab n. med. Maria T. Szewczyk
dr n. o zdr. Paulina Mościcka
pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
dr n. med. Justyna Cwajda- Białasik
specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
mgr Ewa Karpińska
pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
mgr Lidia Walczak
pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
lic. Joanna Gronowska
pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych znajdująca się w budynku „D” I. piętro, jest częścią Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, z którą współpracuje. Jednostka – jako jedna z pierwszych w Polsce i jedyna w województwie kujawsko-pomorskim – realizuje program Kompleksowego Leczenia Ran Przewlekłych w ramach Świadczeń Odrębnie Kontraktowanych. Zapewnia interdyscyplinarną i kompleksową opiekę medyczną, w tym specjalistyczną opiekę pielęgniarską nad chorymi z raną przewlekłą. Poradnia jest zarządzana przez prof. Marię T. Szewczyk, a proces leczenia i pielęgnowania ran koordynowany jest przez lekarzy i pielęgniarki specjalistki, w tym pielęgniarki posiadające stopnie dr n. med. i dr n. o zdr. Poradnia realizuje także procedury opieki nad chorym z raną w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), we współpracy z innymi jednostkami szpitala. PLRP dysponuje m.in. 3 gabinetami zabiegowymi, gabinetem konsultacyjnym, edukacyjnym i solidnym zapleczem naukowo-badawczym umożliwiającym, poza realizacją świadczeń zdrowotnych, prowadzenie badań i projektów naukowych finansowanych zarówno ze środków uczelni, jak również ze źródeł zewnętrznych.
Na bazie poradni prowadzone są także zajęcia praktyczne i dydaktyczne dla studentów WNoZ CM z następujących przedmiotów:
- opieka i edukacja terapeutyczna w chorobach przewlekłych w leczeniu ran przewlekłych i przetok,
- pielęgniarstwo angiologiczne
- pielęgniarstwo chirurgiczne
Zajęcia praktyczne i ćwiczenia prowadzone są przez pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego (również pracujących w Poradni), posiadających wieloletnie doświadczenie w obszarach będących przedmiotem nauczania, będących kierownikami i członkami zespołów eksperckich (m.in. opracowujących wytyczne dotyczące opieki okołooperacyjnej i profilaktyki ZMO, wytyczne profilaktyki i leczenia odleżyn, wytyczne opieki nad chorym z owrzodzeniem żylnym), są założycielami i członkami zarządu towarzystw naukowych (Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Angiologicznego, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran), członkami redakcji czasopism naukowych o tematyce związanej z realizowanymi przedmiotami (Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, Leczenie Ran), lekarze i pielęgniarki Poradni i Kliniki są autorami i współautorami programów kształcenia oraz redaktorami i autorami wielu podręczników i licznych publikacji krajowych i międzynarodowych.
Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych stanowi również bazę naukowo-badawczą Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, w której realizowane są projekty i granty, np.:
- Grant NCBiR nr PBS3 / B7 / 28/2015, w którym CM UMK jest liderem Konsorcjum Naukowego COLLRAN, realizującego badania finansowane przez Narodowe Centrum Rozwoju i Badań w ramach PBS, pt. „Ocena skuteczności działania tropokolagenu w oparciu o nowe technologie medyczne u chorych z owrzodzeniami żylnymi goleni”. W niniejszym badaniu wykorzystano nowoczesne technologie w procesie oceny procesu gojenia w tym termografię.
- Grant POIR.04.01.04-00-0077/20, Europejski Fundusz Rozwoju „Opracowanie opatrunku wchłanialnego na bazie aktywnego tropokolagenu egzogennego ze skór rybich z dodatkiem zmodyfikowanych nanoproszków węgla”
- grant nr IDUB 2020-1-NZ- pt. „Screening assessment of peripheral complications in patients with diagnosed diabetes” (Inicjatywa Doskonałości – Debiuty – Uczelnia Badawcza, UMK w Toruniu);
- liczne badania naukowe w ramach podstawowej działalności badawczej.