O Klinice

Leczymy wszystkich ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zabiegi przeprowadza doświadczony zespół otorynolaryngologów, od wielu lat przeprowadzający wysokospecjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii nosa, uszu, gardła i krtani, kontynuujący blisko 75-letnie tradycje leczenia laryngologicznego w Bydgoszczy. W Klinice przeprowadzana jest największa ilość zabiegów spośród istniejących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jednostek leczniczych, co gwarantuje niezbędne doświadczenie chirurgów. Dysponujemy sprzętem chirurgicznym najwyższej klasy, służący naszym pacjentom. Gwarantujemy odpowiednią opiekę pooperacyjną zarówno w okresie bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym okresie, wypisujemy chorych dopiero po zakończeniu całościowego leczenia. Kadra Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 podlega obowiązkowemu doskonaleniu umiejętności leczniczych, co gwarantuje przeprowadzanie leczenia najnowocześniejszymi technikami.

Schemat postępowania z pacjentem kierowanym do kliniki celem leczenia

1. Pacjenci przyjmowani są do Kliniki poprzez Laryngologiczną Izbę Przyjęć lub Klinikę Medycyny Ratunkowej.

2. Uprzejmie prosimy zgłaszać się telefonicznie ze skierowaniem do szpitala, w celu umówienia kwalifikacji do leczenia. Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 10.00, pod nr telefonu 52/ 585 4234

3. W dniu wizyty udzielamy szczegółowych informacji dotyczących planowanego leczenia, w tym rodzaju leczenia, czasu pobytu w szpitalu, wymaganego zwolnienia lekarskiego po leczeniu, wyznaczamy termin hospitalizacji a także wykonujemy niezbędne badania dodatkowe służące przygotowaniu chorego do leczenia.

Dlaczego prosimy pacjenta o osobiste przybycie chorych przy wyznaczaniu terminu leczenia?

Kwalifikujemy do leczenia chorych po ich zbadaniu, co umożliwia w czasie pierwszej wizyty wyjaśnienie rodzaju planowanego leczenia, zabiegu, rehabilitacji po leczeniu oraz określenie orientacyjne czasu planowanego pobytu w klinice!!! Wówczas odpowiadamy też na wszystkie pytania, a chory ma możliwość porozmawiania z operatorem na temat planowanej operacji

W klinice wykonuje się diagnostykę i leczenie w zakresie:

Chorób nowotworowych
– Nowotwory krtani
– Nowotwory gardła
– Nowotwory jam nosa i zatok przynosowych, w tym także dotyczące przedniego dołu czaszki, we współpracy z Kliniką Neurochirurgii
– Nowotwory ucha zewnętrznego, środkowego, i kości skroniowej
– Nowotwory skóry twarzy
– Nowotwory ślinianek przyusznych i podżuchwowych
– Guzy oczodołów
– Guzy szyi, w tym przerzuty nowotworowe na szyi z nieznanego ogniska pierwotnego
– Zabiegi rekonstrukcyjne

Chorób narządu słuchu i równowagi
– Operacje poprawiające słuch w przewlekłym zapaleniu ucha środkowego (perlak), otosklerozie i niedosłuchach pourazowych, niedosłuchach odbiorczych i głuchocie (implanty pasywne i aktywne)

Chorób nosa i zatok przynosowych
– Chorób zapalnych nosa i zatok przynosowych, polipów;
– Niedrożność dróg łzowych
– Niedrożność jam nosa (skrzywienie przegrody nosa)

Chorób jamy ustnej i gardła
– Przewlekłe zapalenie migdałków;
– Choroby gruczołów ślinowych;
– Diagnostyka zespołów suchości (choroba Sjögrena);
– Leczenie zespołów bezdechu sennego.

Otoneurologii, audiologii i foniatrii – diagnostyka  i rehabilitacja:
-Zawrotów głowy
– Zaburzeń równowagi układowych i nieukładowych
– Niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego

Patologie krtani (zabiegi rekonstrukcji i rehabilitacji):
– Zaburzeń organicznych głosu i mowy m.in. leczenie zmian chorobowych krtani: polipy, obrzęki, torbiele, guzki głosowe w mikrolaryngoskopii.
– Poszerzanie szpary głośni w porażeniach nerwów krtaniowych

Inne:
– Leczenie porażeń nerwu twarzowego metodą zespoleń
– Operacyjne wytwarzanie przetok głosowych po laryngektomii całkowitej
– Leczenie operacyjne wytrzeszczu w chorobach tarczycy metodami konwencjonalnymi i endoskopowymi
– Zabiegi rekonstrukcyjne w zakresie twarzy
– Operacje usunięcia torbieli i przetok wrodzonych szyi
– Tracheotomie

Pracownicy Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy:

Zespół lekarski:
dr n. med. Katarzyna Bilicka; specjalista otorynolaryngolog
dr n. med. Lidia Janicka-Beuth; specjalista otolaryngolog