Kolejny zabieg z wykorzystaniem rzeczywistości 3D - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Lekarze Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży wykonali zabieg usunięcia guza umieszczonego w przestrzeni zaotrzewnowej, w którym wykorzystano śródoperacyjnie technologię CarnaLife Holo firmy MedApp. Zespół operacyjny kilkakrotnie w czasie zabiegu mógł własną ocenę tzw. krytycznych struktur anatomicznych, wspomóc zrekonstruowanym w 3D wysokiej jakości obrazowaniem rzutowanym na pole operacyjne. Technologię tę wykorzystano do oceny głównie naczyń krwionośnych oplatających guz, których uszkodzenie mogłoby skutkować wystąpieniem u pacjenta poważnych powikłań. Rozwiązanie CarnaLife Holo umożliwia tworzenie dokładnego i interaktywnego środowiska rzeczywistości mieszanej (MR) z wykorzystaniem gogli HoloLens Microsoftu. Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT, angio-MRI), echokardiografii (ECHO), USG, a także innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta. CarnaLife Holo pozwala lekarzowi widzieć wirtualne obrazy organów i tkanek na tle pacjenta i daje możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu medycznego.

Zabieg z wykorzystaniem rzeczywistości 3d