Nagroda w plebiscycie Złoty Skalpel - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Złoty Skalpel to prestiżowy konkurs organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny” już od 15 lat. Jego celem jest promowanie innowatorów w ochronie zdrowia oraz wspieranie zmian poprawiających jakość opieki medycznej. Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu zaszczytne III miejsce otrzymał prof. Jan Styczyński wraz z zespołem za projekt: „Rozwój terapii komórkowych CAR-T w onkologii dziecięcej”. Jury doceniło wkład zespołu w rozwój terapii komórkowych w onkologii dziecięcej między innymi: wprowadzenie i zastosowanie cytotoksycznych limfocytów przeciwirusowych third-party-donor EBV-CTL w terapii chłoniaka (pierwsza publikacja na świecie o zastosowaniu tabelecleucelu; Frontiers in Immunology), wprowadzenie przeszczepu haploidentycznego z cyklofosfamidem poprzeszczepowym, jako pierwszy ośrodek w Polsce w 2012 r. Obecnie ta informacja jest umieszczana w polskich podręcznikach z zakresu transplantacji komórkowych. Prof. Styczyński jest wśród polskich badaczy współautorem największej liczby publikacji na temat zastosowania terapii CAR-T u dzieci (10 publikacji w PubMed), a także jako jedyny transplantolog i hematolog w Polsce, dawcą komórek krwiotwórczych. Gratulujemy.