dr n. med. Paweł Wierzchowski
specjalista chirurgii naczyniowej i ogólnej

mgr Dorota Gapińska
pielęgniarka
specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego

W Poradni leczeni są pacjenci z rozpoznaną cukrzycą i trudno gojącymi się ranami w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej. Poradnia przyjmuje rocznie ponad 400 chorych wymagających kompleksowego postępowania i pomocy wielospecjalistycznej. Wykonywane są tu badania profilaktyczne wykrywające wczesne objawy neuropatii cukrzycowej, ocena dopplerowska naczyń, zabiegi opracowania ran, dobór opatrunków i zaopatrzenia ortopedycznego. Dzięki współpracy z diabetologiem dr n. med. Zofią Ruprecht, chorzy mają możliwość szybkiej konsultacji diabetologicznej.

Pacjenci z objawami stopy cukrzycowej niedokrwiennej przyjmowani są do Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SU nr 1. im . A Jurasza i poddawani skomplikowanym zabiegom chirurgii endowaskularnej z wykorzystaniem systemów mechanicznej endarterektomii Jet Stream, wewnątrznaczyniowej angioplastyki z użyciem ultradźwięków ShockWave, trombektomii aspiracyjnej systemem Indigo, czy angioplastyki balonami pokrywanymi lekiem antymitotycznym. W Klinice wykonywane są również skomplikowane operacje wewnątrznaczyniowe z odtworzeniem łuku naczyniowego stopy.

Epidemiolodzy na świecie prognozują dalszy wzrost zachorowań na cukrzycę. Obecnie cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn chorób przewlekłych i utraty kończyn, dotykającą obecnie 382 miliony ludzi. Każdego roku na świecie ponad 1 milion osób chorych na cukrzycę poddawanych jest amputacjom z powodu zespołu stopy cukrzycowej. Blisko 80% amputacji związanych z cukrzycą poprzedza powstanie owrzodzenia na stopie. Postęp od powstania rany do amputacji obejmuje kilka możliwych etapów. Wczesna interwencja i profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej może przerwać ten łańcuch niekorzystnych zdarzeń i zapobiec amputacjom.

Poradnia we współpracy z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran, bierze udział w badaniach profilaktycznych chorych z cukrzycą w ramach „D-Foot Awareness Week” („Światowy Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej”). Takie badania organizowane są co roku na całym świecie. W polskiej edycji bierze udział kilkadziesiąt ośrodków z różnych rejonów kraju.