O transplantacji i dylematach dawców - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

W Polsce przeszczepione narządy uratowały życie ponad 31 tysiącom osób. Dzięki Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego – dr Kamili Sadaj-Owczarek, która pomogła w zorganizowaniu prelekcji, studenci PUSS w Pile, mogli usłyszeć m.in. o przeszczepach krzyżowych, przeszczepach łańcuchowych, a także o kwalifikacji kandydata na dawcę i potencjalnego biorcę. O transplantologii, studentom ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa oraz fizjoterapii, opowiadała dr n. med. Aleksandra Woderska-Jasińska – regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”, koordynator transplantacyjny Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Transplantacja (przeszczepienie narządów lub ich części z jednego organizmu do drugiego) jest bardzo często jedyną metodą leczenia niewydolności narządów, takich jak serce, nerki, czy wątroba. Jednak przeszczepianie organów jest możliwe tylko przy solidarnym udziale społeczeństwa. O tym właśnie opowiada kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwo Zdrowia – „Solidarnie dla transplantacji” ZGODA NA ŻYCIE.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

  • Możesz wyrazić chęć ratowania życia innych i wypełnić oświadczenie woli na pobranie po śmierci tkanek oraz narządów, ale poinformuj bliskich o swojej decyzji!
  • Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do CRS – Centralnego Rejestru Sprzeciwów
    (źródło: Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” )