Profesor Arkadiusz Jawień prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

Profesor Arkadiusz Jawień, Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Jurasza został wybrany prezydentem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (European Society for Vascular Surgery – ESVS). Wybory odbyły się 18 września 2013 r. podczas 27. corocznego spotkania Towarzystwa w Budapeszcie. Europejskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej jest organizacją naukową, której głównym celem jest działanie na rzecz edukacji i badań w dziedzinie chorób naczyniowych. Towarzystwo zostało założone w 1986 roku, a jego inauguracja odbyła się w Londynie. Obecnie organizacja liczy ponad 2000 członków i zrzesza towarzystwa chirurgii naczyniowej z Europy oraz innych części świata. Profesor Arkadiusz Jawień, który już teraz jest czynnie zaangażowany w liczne prace związane z nową funkcją, odpowiada na pytania dotyczące Towarzystwa i prezydentury:

Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat działalności Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (ESVS)?
European Society for Vascular Surgery to najważniejsze Towarzystwo chirurgów naczyniowych w Europie. Aktualnie po raz 27 odbywa się zjazd, tym razem w Budapeszcie. ESVS ma wiodącą rolę w Europie w nauczaniu chirurgii naczyniowej oraz prowadzeniu kursów specjalizacyjnych. Pod egidą tego towarzystwa powstają najważniejsze zalecenia dla chirurgów naczyniowych jak postępować z chorobami naczyń i jakie procedury naczyniowe wykonywać.

Jak długo jest Pan związany z ESVS i na czym polega Pana członkostwo?
Osobiście jestem związany z tym Towarzystwem od zarania, czyli od 1987 roku – od pierwszego zjazdu w Rotterdamie. Rok wcześniej, w 1986, Towarzystwo powstało w Londynie. Początkowo uczestniczyłem w obradach tego Towarzystwa, potem byłem członkiem komitetu redakcyjnego European Journal of Vascular and Endovascular Surgery jako jedyny Polak w historii tego czasopisma, a w latach 2010-2013 byłem przedstawicielem Polski w zarządzie tego Towarzystwa.

Jakie będą Pana obowiązki jako prezydenta ESVS?
18 września 2013 r. wybrano mnie prezydentem elektem ESVS, a pełną władzę przejmę w Sztokholmie w przyszłym roku, na okres całego roku. Od samego początku pracy jako prezydent elekt miałem liczne spotkania dotyczące spraw wewnętrznych oraz finansowych Towarzystwa. Tak więc bardzo szybko wprowadza się mnie do grona osób odpowiadających za losy tego silnego, bardzo dobrze zorganizowanego Towarzystwa.

Po wyborze otrzymałem wspaniałe gratulacje od wielu osób, za które bardzo dziękuję. Moje motto dla prezydentury jest następujące: “Dignity and respect to all members of ESVS” [Godność i szacunek dla wszystkich członków ESVS].

Przypomnijmy także, iż w maju 2013 r. Profesor Arkadiusz Jawień został wybrany członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran (European Wound Management Association – EWMA). Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj >>

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy sukcesu i cieszymy się, że Polska jest w Europie reprezentowana przez tak wybitnego specjalistę. Więcej informacji na temat Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (ESVS) dostępnych jest na stronie http://www.esvs.org/