Dziś obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Światowa Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian zachodzących w organizmie około 50 roku życia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można łatwo złagodzić dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Należy podkreślać, jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia. Wskazanie właściwej drogi radzenia sobie z problemem starzenia jest szczególnie istotne ze względu na liczbę osób, których dotyczy, a w Polsce blisko 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn to osoby po 50 roku życia. Według WHO do 2030 r. na świecie będzie 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn po 50 roku życia. Każdego roku przybywa ich około 100 tys (dla porównania – dzieci i młodzieży w wieku szkolnym jest 6 mln).