Profesor Arkadiusz Jawień w Alei Bydgoskich Autografów - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

8 września aleja „Bydgoskich Autografów” na ul. Długiej wzbogaciła się o trzy kolejne nazwiska. Wśród posiadaczy autografów są już znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy czy przedstawiciele świata kultury. Aleję zapoczątkowały tabliczki Ireny Szewińskiej, Jerzego Hoffmana, Adama Sowy, Rafała Blechacza i Zbigniewa Bońka.W tym roku bydgoszczanie zaproponowali 18 ważnych dla miasta osób, które swoją pracą i działalnością sławią dobre imię Bydgoszczy. W drodze wieloetapowego głosowania członkowie kapituły wybrali trzy osoby, które złożyły swoje podpisy w Alei Autografów. Wśród tegorocznych laureatów jest prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień – kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza,  współtwórca oraz Dyrektor Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK. Główne zainteresowania naukowe Profesora to chirurgia wewnątrznaczyniowa, badania przesiewowe w tętniaku aorty brzusznej, leczenie zakażonych protez naczyniowych, stopa cukrzycowa, zespół pozakrzepowy, leczenie ran przewlekłych. Wprowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z 3 najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce. Od czerwca pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej na kadencję 2018–2020. W przeszłości był prezydentem: World Federation of Vascular Societies 2016/2017, European Society for Vascular Surgery 2014/2015, European Venous Forum 2004, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran 2006–2012, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego 2003–2006, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego 1998–2000. W 2010 r. został Ambasadorem Regionu, a w 2013 r. Mistrzem Mowy Polskiej. Pozostałe dwa autografy złożyli: Krzysztof Herdzin, bydgoszczanin, doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz prof. Józef Szala, światowej sławy specjalista z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych i doktor Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.