Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024

7 listopada 2024 r., podczas uroczystej gali w Warszawie  wręczone zostały dyplomy i statuetki w 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Konkurs jest rankingiem najlepszych projektów z obszaru ochrony zdrowia, profilaktyki, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, ocenianych w siedmiu kategoriach. Promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające na rzecz zdrowia i ochrony środowiska,

Nowatorski zabieg w Klinice Ortopedii

31 października w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu odbył się nowatorski zabieg operacyjny u 63-letniej pacjentki, hospitalizowanej z powodu wieloodłamowego złamania kości miednicznej z rozległym ubytkiem kości biodrowej. Pacjentka była leczona multidyscyplinarnie. Z powodu rozległego ubytku kości miednicznej zaopatrzenie standardowymi implantami nie było możliwe. Po wielu analizach podjęliśmy ryzyko i zamówiony został implant stworzony na wymiar dla pacjentki – personalizowany.

Badania alergii na białko mleka krowiego

Informujemy, że Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Szpitala Jurasza rozpoczyna badanie dotyczące leczenia dzieci z alergią na białka mleka krowiego, z wykorzystaniem nowej mieszanki mlekozastępczej opartej o hydrolizat ryżowy, w którą możemy zaopatrzyć pacjentów. Zapraszamy rodziców/opiekunów dzieci z IgE-zależną alergią na mleko w wieku od 6 do 36 mż.

Warsztaty chirurgii robotycznej w Szpitalu Jurasza

W dniach 16-17 października 2024 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy odbyły się I Bydgoskie Warsztaty Robotyczne, dotyczące chirurgii dna miednicy z wiodącym tematem cystektomii radykalnej z najpopularniejszymi odprowadzeniami moczu. Dodatkowo w ramach warsztatów zaprezentowana została technika prostatektomii radykalnej oraz naprawy uchyłka pęcherza moczowego. Operacje na żywo zostały przeprowadzone z użyciem dwóch konsoli.

NucleoCounter NC-250 – innowacja w diagnostyce dziecięcej onkologii

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową przekazała nowoczesne urządzenie NucleoCounter NC-250 Katedrze Genetyki Klinicznej CM UMK. Specjalistyczne badania wykonywane będą dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, ale również dla pacjentów pozostałych Klinik i Oddziałów Hematologii Dziecięcej w Polsce. Ten zaawansowany sprzęt diagnostyczny, specjalnie zaprojektowany do precyzyjnego liczenia i analizy komórek,

Echokardiografia w praktyce anestezjologicznej

W ostatnich latach echokardiografia stała się niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym w anestezjologii a ocena funkcji serca i układu krążenia jest kluczowa w czasie zabiegów chirurgicznych. Dotychczas echokardiografia była stosowana w codziennej praktyce kardioanestezjologów podczas zabiegów operacyjnych na sercu, jednak narzędzie to jest niezwykle przydatne do oceny klinicznej również podczas operacji pozasercowych. Od niedawna echokardiografię przezprzełykową w naszym szpitalu stosuje się w trakcie znieczuleń do takich zabiegów jak przeszczepy wątroby czy skomplikowane operacje w zakresie chirurgii naczyń.

Szpital Jurasza z nagrodą Super Lider Zmian w Ochronie Zdrowia 2024

Miło nam poinformować, że podczas uroczystej Gali Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia która odbyła się 26 września w Warszawie Szpital Uniwersytecki nr 1 otrzymał nagrodę w specjalnej kategorii „Super Lider Zmian” w Ochronie Zdrowia za całokształt działań. W imieniu szpitala statuetkę odebrała p.o. Dyrektor ds. Lecznictwa dr hab. n. med. Beata Sulikowska, prof. UMK. W uzasadnieniu przyznania nagrody Kapituła i Jury Konkursu wskazały szereg działań realizowanych w szpitalu,

I Bydgoskie Warsztaty Robotyczne z transmisją na żywo

Zapraszamy na organizowane w naszym szpitalu I Bydgoskie Warsztaty Robotyczne. Dotyczyć one będą chirurgii dna macicy z wiodącym tematem cystektomii radykalnej. W trakcie warsztatów zostaną przeprowadzone operacje cystektomii radykalnej z najpopularniejszymi odprowadzeniami moczu. Dodatkowo w ramach warsztatów zaprezentowana zostanie technika prostatektomii radykalnej z zaoszczędzeniem przestrzeni Retziusa oraz naprawy uchyłka pęcherza moczowego. Operacje ‚live” będą przeprowadzone z użyciem dwóch konsoli i transmisją na salę wykładową.

Publikacja naukowców z Kliniki Urologii w najbardziej prestiżowym wydawnictwie na świecie

Zespół Kliniki Urologii Szpitala Jurasza opublikował pracę w Nature Reviews Urology, które uznawane jest aktualnie za najbardziej opiniotwórcze czasopismo w dziedzinie urologii. Temat pracy jest przełomowy i dotyczy przeszczepienia pęcherza moczowego. Jest to pierwsza publikacja na świecie, która podsumowuje dotychczasowe badania z zakresu wstępnych prób przeszczepienie pęcherza moczowego i naświetla interdyscyplinarnie aspekty związane z transplantacją tego narządu.

Profesor Tomasz Drewa w Zespole do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej

Miło nam poinformować, że 4 września br., Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała profesora Tomasza Drewę, kierownika Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej w skład Zespołu do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej, jako Przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Urologicznego. W liście skierowanym do Pana Profesora Pani Minister wyraziła głębokie przekonanie, że ugruntowana wiedza ekspercka oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w ochronie zdrowia,