Cenniejsza niż złoto - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy w okresie wakacyjnym potrzebuje zwiększonej ilości krwi. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Krew i preparaty krwiopochodne otrzymują chorzy poddawani skomplikowanym operacjom chirurgicznym, kardiochirurgicznym, ginekologicznym, ortopedycznym, itp., po ciężkich krwotokach, urazach, wypadkach, oparzeniach, leczeni z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego, leczeni z powodu chorób nowotworowych na hemofilię, kobiety w ciąży i po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi i/lub znaczna anemia.
Dlaczego warto oddać krew
1. Ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiego człowieka
• Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!
• Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami!
• Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.
2. Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia
• W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.
• Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu. Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.
• Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu. Do rzadkości należy: przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia, chwilowe zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i wypicie płynu. Są one zwykle związane ze stresem lub przemęczeniem. Niekiedy występują u dawców będących na czczo lub spożywających poprzedniego dnia alkohol. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.
• Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.
3. Dbasz o własne zdrowie
• Oddając systematycznie krew, krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza.