Cyberbezpieczeństwo podmiotów leczniczych - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

23 marca 2023 r. w bydgoskim hotelu Holiday Inn odbyła się konferencja poświęcona tematyce cyberzagrożeń w placówkach ochrony zdrowia.  W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele szpitali z województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorem konferencji był Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza oraz EiB SA. Konferencja była okazją do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy placówkami ochrony zdrowa z naszego regionu.

Polska jest jednym z najbardziej atakowanych przez hakerów krajem Europy. W trzecim kwartale 2022 roku co najmniej jedna na 42 organizacje z sektora opieki zdrowotnej doświadczyła wpływu ransomware – jest to 5% wzrost w skali roku – informują Eksperci Check Point Research. Skutki cyberataku, takie jak wyciek poufnych danych, czy długotrwałe uszkodzenie systemów informatycznych krytycznie wpłyną na działalność podmiotu leczniczego, który przetwarza ogromne ilości danych szczególnie chronionych. Cyberatak może wyłączyć niektóre systemy, odcinając dostęp lekarzy i pielęgniarek do zdigitalizowanych informacji, a w najgorszej sytuacji spowodować paraliż placówki.

W pierwszej części konferencji dr Jacek Kryś, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, przedstawił uczestnikom spotkania wybrane aspekty cyberbezpieczeństwa na przykładzie rozwiązań szpitala. W drugiej części konferencji mec. Aneta Sieradzka, specjalistka prawa medycznego i ochrony zdrowia, prawa nowych technologii, ochrony danych osobowych oraz prawa konstytucyjnego kompleksowo omówiła zagadnienia dotyczące m.in. odpowiedzialności cyfrowej w placówkach ochrony zdrowia oraz roli personelu medycznego i administracyjnego w cyberbezpieczeństwie podmiotu leczniczego. Przedstawiła uczestnikom konferencji zagadnienia związane z robotyką medyczną i sztuczną inteligencją w medycynie a bezpieczeństwem prawnym szpitala, a także jak chronić dokumentację medyczną w przypadku cyberzagrożenia.