Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day) – to święto obchodzone od 2000 roku w drugi czwartek października. Organizowane jest przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB, ang. International Agency for the Prevention of Blindness) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization). Celem koalicji „VISION 2020: The Right to Sight” (Prawo do Widzenia) jest zlikwidowanie do 2020 roku możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.Pierwsze obchody w Polsce odbyły się 3 października 2006 roku, a patronat nad nimi objął prof. Zbigniew Religa. Organizatorami polskich dni są: Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Stowarzyszenie Pacjentów chorych na AMD.