Europejski Dzień Donacji i Transplantacji - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Szukaj

8 października 2022 r., obchodzimy Europejski Dzień Donacji i Transplantacji (European Day for Organ Donation and Transplantation, EODD). Jest on organizowany przez Radę Europy corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep. W tym roku Rada Europy zaszczytnie powierzyła organizację tej uroczystości Polsce, co bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia dostępności leczenia przeszczepieniem dla chorych, którzy takiego leczenia potrzebują. W Polsce do przeszczepienia narządów i tkanek oka jest zakwalifikowanych ponad 5 tysięcy chorych.

Nasz Szpital aktywnie włączył się w organizację wydarzeń tego Dnia – zaprosiliśmy do współpracy naszych pracowników i pacjentów, którzy zgodzili się wystąpić przed kamerą i opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z byciem biorcą lub dawcą. W naszym projekcie udział wzięli: prof. Jan Styczyński, który w roku 2012, jako jedyny w Polsce lekarz hematolog i transplantolog został dawcą komórek krwiotwórczych, nastoletni Adam wraz z mamą – biorca szpiku; Pani Anna, której ponad 20 lat temu przeszczepiono nerkę; Pani Anna, która dwukrotnie otrzymała wątrobę oraz Pani Elżbieta, biorczyni rogówki.
Realizacja materiałów filmowych była możliwa dzięki współpracy i zaangażowaniu Sekcji Kreatywnej Działu Promocji i Informacji UMK, za co serdecznie dziękujemy.
Informacje na temat Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji, znajdują się na stronie www.EODD2022.eu.