W dniach 17-25 września na Międzynarodowym Festiwalu Światła VALGUS FESTIVAL w Tallinie powstała potężna neonowa instalacja utworzona z uratowanych polskich napisów z budynków charakterystycznych dla Torunia i Bydgoszczy: UNIVERSAM – dom handlowy, ELANA – fabryka tekstyliów, IZBA PRZYJĘĆ – neon zdjęty z naszego szpitala. Autorem projektu jest Stefan Kornacki – grafik, autor instalacji, wideo, działań teatralnych i performance, poeta.
Główna idea projektu to działanie w przestrzeni miejskiej przy pomocy odzyskanych napisów, neonów. Stworzone na ich podstawie wydarzenia oraz happeningi pojawiają się w różnych kontekstach, przenosząc historię związaną z miejscami, skąd pochodzą. Zachowując swój charakter i pochodzenie, kreują nowe pole znaczeniowe. Napisy to elementy polskiej architektury powstałe w latach 70-tych, 80-tych, 90-tych ukazujące przekrój stylistyki typograficznej tamtych czasów. Każdy z napisów jest żywą wizytówką czasów, z których pochodzi. Jest to okres komunizmu w Polsce, który jest okresem medialnie odrzuconym. Napisy nie są hołdem ku czci systemu – są pomnikiem ludzi, którzy żyli, kochali i pracowali w tamtych miejscach. Każdy z napisów posiada obszerną dokumentację, oprócz archiwalnych zdjęć i filmów video, ważnym elementem są wywiady przeprowadzone z pracownikami, które są odtwarzane podczas działania.
URBAN GAME jest pomysłem łączącym wszystkie napisy. W Tallinie jest to działanie wzorowane na popularnej grze Scrabble. Napisy są niedziałającymi neonami – tworzą przestrzenną instalację słów. Podświetlone są słowa wygenerowane w języku estońskim przy pomocy języka polskiego. Estońskie słowa ELAN w języku polskim oznacza JA ŻYJĘ. Zatem przy użyciu polskich napisów, umieszczonych w przestrzeni publicznej Tallina, powstanie instalacja o przekazie stworzonym w języku estońskim.
Hasło JA ŻYJĘ odnosi się doskonale do idei ratowania napisów, które są symbolami zwykłych ludzi, miejsc, na których w większości historia nie zwraca uwagi. To elementy polskiej architektury, które przetrwały dzięki działaniom autora. To symbole osób, które przeżyły przemiany w powojennej Polsce.Projekt URBAN GAME jest finansowany przez Instytut Adama Mickiewicza.
STEFAN KORNACKI
Stefan Kornacki (ur. 1983 r. w Toruniu) – grafik, autor instalacji, wideo, działań teatralnych i performance, poeta. Stefan Kornacki jest absolwentem grafiki multimedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W swoich dotychczasowych działaniach występował wspólnie z muzykami, min. z Tomaszem Stańko. Jest współtwórcą projektu artystyczno-naukowego INSTYTUT B-61. Twórca grupy muzycznej SER CHARLES. Jego działania można zobaczyć na wielu międzynarodowych festiwalach, wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.
Inspiruje go analiza i łączenie zjawisk społecznych oraz zestawianie prostych symboli i form przekazu. Rozbudowując je do wielowątkowych struktur reprezentuje renesansowo-polimedialne podejście do sztuki. Sztuka w jego mniemaniu polega na pokonywaniu granic, które samemu sobie wyznacza.