Neurochirurdzy ze Szpitala Jurasza wykonali 20 operacji w Etiopii - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

W dniach 25.02 – 05.03.2023 r. dr n. med. Zygmunt Siedlecki i dr. n. med. Sebastian Grzyb (przez wiele lat związany z naszym szpitalem) oraz rezydent neurochirurgii lek. Kajetan Hadzik wzięli udział w misji medycznej „Polish Medical Team – Helping Hand” w Etiopi. Przeprowadzili około 20 zabiegów stabilizacji kręgosłupa systemem minimalnie inwazyjnym – przezskórnym w odcinku piersiowym i lędźwiowym, głównie u chorych, którzy doznali urazów w wyniku działań wojennych. Zespół przeprowadził przede wszystkim operacje stabilizacji deformacji kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego, wkręcono techniką przezskórną śruby, jednocześnie szkoląc kadrę medyczną w Addis Abebie. Wykonano zabiegi w obszarze kręgosłupa szyjnego, bardzo rozległe zabiegi deformacji trwające 5-6 godzin. Przeprowadzono także zabiegi kranioplastyki  z użyciem protez kości i tytanowych fiksatorów. „Polish Medical Team – Helping Hand” jest misją medyczną w Etiopii organizowaną po raz drugi z rzędu i wpisującą się w coroczny kalendarz tego typu wydarzeń. Organizatorem i kierownikiem misji jest Doktor Bizuayehu Mengesha Tegene, anestezjolog pracujący na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ks. Popiełuszki we Włocławku. Doktor Tegene posiada liczne kontakty, wpływy oraz rozeznanie w problemach etiopskiej służby zdrowia, dzięki czemu nasze misje medyczne niosą realną pomoc dla chorych w Etiopii, w szczególności osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. „Polish Medical Team – Helping Hand” jest inicjatywą wieloośrodkową i wielospecjalistyczną. Niesie pomoc medyczną dla Etiopii w dziedzinie: neurochirurgii, ortopedii, urologii, okulistyki oraz neurologii. W naszej misji uczestniczy personel medyczny (lekarze, instrumentariuszki, pielęgniarki, rehabilitanci) ze szpitali we Włocławku, Bydgoszczy Toruniu, Łodzi oraz innych placówek medycznych.

Kolejna misja już za rok.