Pierwszy zabieg udrożnienia dróg łzowych laserem światłowodowym - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

18 listopada 2020 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wykonano po raz pierwszy zabiegi udrożnienia dróg łzowych z wykorzystaniem technologii laserów światłowodowych. Zabieg przeprowadzili  dr hab. Maciej Wróbel, prof. UMK z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej oraz dr Albert Włodarczyk z Kliniki Chorób Oczu. Laserowe udrożnienie woreczka łzowego to minimalnie inwazyjna technika operacyjna polegająca na wprowadzeniu wiązki światłowodu przez dolny punkt i kanalik łzowy do woreczka łzowego przez przewód łzowy i wykonanie połączenia z jamą nosa, tak by łzy swobodnie odpływały z worka spojówkowego do nosa w przypadku zaburzeń odpływu łez drogą naturalną.

Technika wykorzystana w leczeniu to minimum obciążenia dla pacjenta przy maksymalnej skuteczności leczenia. W porównaniu do klasycznego dostępu endoskopowego związanego z koniecznością usunięcia część kości łzowej i nacięcia woreczka łzowego,  laserowe połączenie woreczka łzowego i jamy nosa jest znacznie szybsze. Wiąże się to również z dużo mniejszym uszkodzeniem tkanek powodując szybsze gojenie, mniejsze dolegliwości bólowe. Operacje laserowe niedrożności woreczka łzowego stanowią istotną alternatywę dla dostępów klasycznych szczególnie w przypadkach pourazowych niedrożności, np. po załamaniach w zakresie kości twarzoczaszki, gdzie minimalizowanie ryzyka okołooperacyjnego jest kluczowym aspektem. Oczywiście istnieją ograniczenia dla takiej techniki operacyjnej głównie w zakresie anatomii nosa i zatok, z tego względu pacjenci oprócz konsultacji okulistycznej wymagają wcześniejszego przygotowania laryngologicznego. Obecnie przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów leczenie niedrożności dróg łzowych jest bezpieczniejsze, szybsze, tańsze, bardziej efektywne dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi – takich jak lasery diodowe.