Po raz pierwszy w regionie taki zabieg - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

5 maja w Klinice Chirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy (Kierownik Kliniki: dr n. med. Irena Daniluk-Matraś), wykonano u 13 miesięcznej dziewczynki o wadze 10 kg zabieg operacyjny anatomicznej resekcji płata dolnego płuca prawego metodą wyłącznie torakoskopową. Operacja była konieczna z uwagi na wadę wrodzoną, będącą przyczyną zapaleń płuc u dziecka, oraz zwiększonym ryzykiem przemiany nowotworowej w przyszłości. Jak wynika z badań przeprowadzenie zabiegu w tak wczesnym okresie rozwoju osobniczego pozwoli na lepszą adaptację organizmu rozwijającego się dziecka. Metody endoskopowe pozwalają na znaczne skrócenie czasu hospitalizacji oraz znakomity efekt kosmetyczny i czynnościowy w porównaniu z wynikami po tradycyjnym dostępie drogą torakotomii. Jest to zabieg o najwyższym stopniu trudności technicznej w przypadku chirurgii endoskopowej u niemowląt. Dziecko zniosło zabieg operacyjny bardzo dobrze w 3 dobie pooperacyjnej pacjentkę w stanie ogólnym dobrym wypisano do domu. Możliwości rozszerzenia działalności Kliniki Chirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w zakresie najtrudniejszych małoinwazyjnych wysokospecjalistycznych procedur w zakresie torakochirurgii (m. in. również standardowo już wykonywanych w Klinice operacji torakoskopowego zespolenia zarośniętego przełyku u noworodków) są wynikiem dostępności do 3- i 5-mm narzędzi endoskopowych i sprzętu z optyką HD, doświadczonego zespołu anestezjologicznego z zapleczem Oddziału Klinicznego Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz doskonalenia techniki operacyjnej podczas intensywnych szkoleń organizowanych przez wiodące ośrodki Chirurgii Dziecięcej w Gdańsku oraz we Wrocławiu, z udziałem światowej sławy specjalistów w zakresie dziecięcej chirurgii endoskopowej, m. in. Pascala de Lagausie z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Szpitala Roberta Debré w Paryżu, oraz Steva Rothenberga z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Rocky Mountain w Denver, Colorado.