Profesor Zbigniew Włodarczyk i da Vinci - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

Bez komplikacji zakończyła się operacja pobrania nerki od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Jednym z lekarzy biorących udział w tym spektakularnym zabiegu był prof. Zbigniew Włodarczyk – Kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej naszego szpitala, który jest jednocześnie Prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Był to pierwszy w Polsce zabieg tego typu przeprowadzony przy użyciu robota da Vinci. Polegał na pobraniu narządu od dawcy – matki oddającej swoją nerkę choremu na niewydolność nerek synowi i został wykonany przez dwa zespoły chirurgów kierowanych przez prof. Wojciecha Witkiewicza. W operacji uczestniczył także specjalista chirurgii robotowej oraz transplantacyjnej prof. Jacques Hubert z francuskiego Uniwersyteckiego Szpitala w Nancy.Robot da Vinci składa się z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola – w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca. Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.