Nowa siedziba Poradni Leczenia Ran - Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza

23 lutego 2016 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im dr. A. Jurasza w Bydgoszczy odbyło się uroczyste otwarcie nowego kompleksu Poradni Leczenia Ran Przewlekłych. W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas, Poseł na Sejm Tomasz Latos, JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn, Prorektor ds. Collegium Medicum UMK prof. Jan Styczyński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, JE Biskup Jan Tyrawa, Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy Pani Iwona Waszkiewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas również dyrektorzy szpitali z naszego regionu, pracownicy Collegium Medicum oraz pracownicy naszego szpitala. Uroczystego otwarcia poradni dokonał Pan Minister Jarosław Pinkas wraz z JM Rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem oraz Prorektorem ds. CM UMK prof. Janem Styczyńskim. Następnie JE Biskup Jan Tyrawa dokonał uroczystego poświęcenia nowych pomieszczeń. Dyrektor Jacek Kryś podkreślił w swoim przemówieniu, jak ważną dla szpitala jednostką jest nowo otwarta poradnia – W ostatnich kilku miesiącach to już druga uroczystość otwarcia w naszym szpitalu nowych pomieszczeń. Pierwsza dotyczyła obiektu o powierzchni 10 tys. m2, teraz jest to 200 m2, co wcale nie oznacza, że uroczystość jest 50 razy mniej ważna. Otwieramy jedną z najnowocześniejszych w Polsce Poradni Leczenia Ran.
Nowa poradnia dysponuje znacznie większym zapleczem lokalowym jak i naukowo-badawczym niż dotychczas. Obejmuje kilka, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt pomieszczeń, w tym trzy nowoczesne gabinety zabiegowe, gabinet konsultacyjno-diagnostyczny, gabinet edukacyjny i rejestrację. Dzięki nowej, wyremontowanej siedzibie znacznie poprawią się warunki pracy i możliwości diagnostyki oraz leczenia chorych z raną przewlekłą w regionie kujawsko-pomorskim. W ramach poradni realizowany będzie także projekt badawczy Konsorcjum Naukowego finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych. Katedra Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy wraz z Zakładem Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Leczenia Ran Przewlekłych rozpoczną wkrótce kwalifikację chorych do programu „Oceniającego skuteczność działania tropokolagenu w oparciu o nowe technologie medyczne u chorych z owrzodzeniami żylnymi goleni”. Chorzy zostaną objęci wysokospecjalistyczną i kompleksową opieką medyczną, której celem jest poprawa miejscowych i ogólnoustrojowych warunków gojenia rany. Dzięki nowym gabinetom zabiegowym, również chorzy z raną przewlekłą o innej etiologii, uzyskają kompleksową i systematyczną opiekę realizowaną w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia świadczeń odrębnie kontraktowanych (SOK). Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych od wielu lat jest unikalnym w skali kraju ośrodkiem klinicznym i przede wszystkim leczniczym oraz naukowo-badawczym. Interdyscyplinarną opiekę nad chorym z raną zapewniają specjaliści, posiadający wysokie kwalifikacje, ogromną wiedzę i bogate doświadczenie lekarskie i pielęgniarskie. Jednostką kieruje Profesor Maria T. Szewczyk oraz Profesor Arkadiusz Jawień.